Elkészült az önjavító gumi
2008. február 22. 15:48, péntek
Olyan öngyógyító anyagot mutattak be francia kutatók, ami még akkor is képes összeállni, ha egy szikével kettévágják.

Hirdetés

A nevet még nem kapott anyag a mesterséges gumi egy formája, növényi olajból és a vizelet egy komponenséből készül. Részecskéit rendkívül erős kémiai vonzás köti össze, ezért képes gyakorlatilag sérülési nyom nélkül összeforrni, ragasztó vagy különleges kezelés alkalmazása nélkül. Ez a jelenleg páratlan tulajdonság az anyag molekuláinak gondos szerkesztésének köszönhető.

A hagyományos gumiban a molekulák milliárdjai egy hatalmas kusza hálózatot alkotnak. Rugalmassága abból a tényből ered, hogy a hálózat szálai úgy hajlanak, mint egy harmonika. Ha húzzuk kiegyenesednek és megnyúlnak, ha eleresztjük a hajlások újra létrejönnek. Ha azonban eltörünk, széthasítunk egy gumit, akkor - akárcsak a szilárd anyagok többségénél - a kémiai összetartó erő, a kovalens kötés megtörik és többé már nem állítható vissza, magyarázta a kutatást vezető dr. Ludwik Leibler, a párizsi Ipari Fizikai és Kémiai Oktatási Intézet (ESPCI) munkatársa.

"Szerettük volna kipróbálni, hogy kis molekulák alkalmazásával előállítható-e egy gumiszerű anyag" - nyilatkozott Leibler a BBC Science In Action műsorában. A trükk abból áll, hogy a kovalens kötést egy gyengébb, úgynevezett hidrogénkötésre cserélték. A hidrogénkötések olyanok mint a kezek, melyekkel a szomszédos molekulák képesek összekapaszkodni, de akár el is engedni egymást. Leibler hamar felismerte, hogy ez nem csupán számtalan újrahasznosíthatósági ciklussal ruházza fel új anyagát, de ha szétszakítják vagy szétvágják az anyagot, a kémiai "kezek" attól még ott maradnak a friss felületen, készen állva arra, hogy újra összekapaszkodjanak.

A kukoricaolaj miatt sárgás színű anyag a gyakorlatban a szétvágás után a friss felületeket egymáshoz rakva szinte azonnal újra összetapad, a teljes regenerálódás pedig egy óra alatt megy végbe, ekkor újra terhelhető. Az anyag eredeti hosszának kétszeresére nyúlik, anélkül hogy bármilyen gyengeséget mutatna a sérülés helyén. Az ESPCI kutatói már kilogrammos mennyiségekben tudják előállítani az új anyagot párizsi laboratóriumaikban, ami állításuk szerint szinte teljes egészében környezetbarát, sőt némi módosítással a "szinte" szó is eltüntethető.

Videó a gumiról
Laptopok

Már 49 900 Ft-tól!

E-book olvasók

Már 17 043 Ft-tól!

Tablet PC-k

Már 23 140 Ft-tól!

LCD monitorok

Már 19 800 Ft-tól!

részletek » részletek » részletek » részletek »
Megosztás
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 

IT/Tech, Hardver
Tudomány, Mobil, Film, Játék
Hirdetés



Hozzászólások
A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
2008. feb. 27. 21:04 | galéria | válasz | #40
Hát akkor kussolok. ez most nem jött be. :-)
2008. feb. 26. 23:37 | válasz | #39
szerintem meg hidrogénkötésről va szó,ami tényleg eléggé gyenge ahoz,hogy enek az anyagnak gyakrolati jelentősége egy jó ideig még ne legyen,szeretem a kémiát(és értem is),úgyhogy tudom mit beszélek
2008. feb. 25. 17:53 | galéria | válasz | #38
nekem is úgy tűnik
2008. feb. 25. 17:52 | galéria | válasz | #37
"sztem a hidrogénkötés nem elég erős ahhoz hogy"

SZTEM MEG POLIMER KÖTÉSEKRŐL VAN ITT SZÓ
2008. feb. 25. 13:10 | galéria | válasz | #36
Nem kell itt okosnak lenni csak meg kell tanulni a fizikát meg kémiát elfogadható szinten hogy az illető ne vegyen készpénznek minden baromságot.
2008. feb. 25. 10:56 | válasz | #35
El sem hiszem... Ha ez befut, lesz értéke a pisinek is.
2008. feb. 25. 10:41 | válasz | #34
Mikor elolvasom a hozzászólásokat, mindig elcsodákszom micsoda ku..a okos emberek írnak ide...!!!
2008. feb. 24. 09:56 | galéria | válasz | #33
"trükk abból áll, hogy a kovalens kötést egy gyengébb, úgynevezett hidrogénkötésre cserélték."

Gyengébb kötésből erősebb anyag! Bravo!!!
2008. feb. 24. 09:39 | galéria | válasz | #32
Itt arról van szó hogy ez a csodaanyag saját magával forr össze nem másik anyaggal.
2008. feb. 24. 09:34 | galéria | válasz | #31
"trükk abból áll, hogy a kovalens kötést egy gyengébb, úgynevezett hidrogénkötésre cserélték."

Vajon miért nem kapnak soha az ilyen barmok Nobel díjat?
2008. feb. 24. 09:31 | galéria | válasz | #30
"kutatást vezető dr. Ludwik Leibler, a párizsi Ipari Fizikai és Kémiai Oktatási Intézet (ESPCI) munkatársa"

Melyik elmegyógyintézetből szabadulhatott ki?
2008. feb. 24. 09:20 | galéria | válasz | #29
"A hagyományos gumiban a molekulák milliárdjai egy hatalmas kusza hálózatot alkotnak."

Nem igaz. Illő volna tudni HOGY AZ A GUMI AMI VULKANIZÁLVA VAN! És azt se ártana tudni hogy miért vulkanizálnak, mi annak a hatása.
2008. feb. 24. 09:14 | galéria | válasz | #28
Te kémiai analfabéta vagy. Fogalmad nincs micsoda képtelenségek vannak itt leírva.
2008. feb. 24. 00:28 | válasz | #27
Hát én elég "kevés" anyagot ismerek amit az erős kémiai kötés ellenére ne lehetne szétvágni.

btw Szokásos hozzáértésedet újra bizonyítod.
2008. feb. 24. 00:18 | válasz | #26
Kizárt, hogy kopó résznek ezt beraknák vszeg ez egy újabb réteg lesz a már most is 6-8rétegű szendicsgumiszerkezetben.
2008. feb. 23. 22:44 | válasz | #25
hát ez qva jó:D
fogok veszek egy kereket amin van fél cm gumi végigmegyek a strádán és felszedem az összes féknyomot :D a végén lesz 2cm. hát elvégre az amit lekopott és ott van az is csak levált gumi vissza kellene ragadjon... csak ugy ahogy az elvágott részen is visszaragad
2008. feb. 23. 21:50 | galéria | válasz | #24
Hát de ha mondjuk a PVC cső belsejét burkolod vele ami pl. egy apró földrengéstől vagy más elmozdulástól megreped akkor belepréselődik a repedésbe és odaforr...

Amúgy szerintem se jó sokmindere a gyakorlatban, inkább csak érdekes.
2008. feb. 23. 18:34 | galéria | válasz | #23
"Részecskéit rendkívül erős kémiai vonzás köti össze, ezért képes gyakorlatilag sérülési nyom nélkül összeforrni, ragasztó vagy különleges kezelés alkalmazása nélkül."

Megint feltalálták a nagy semmit.Miféle erős kémiai kötés ez? Akkor nem lehetne elvágni sem.
beef  
2008. feb. 23. 16:22 | válasz | #22
... és majd szépen megveszi őket valamelyik gumi gyár, és soha többé nem hallunk a fejlesztésről.
Anakyn  
2008. feb. 23. 16:11 | válasz | #21
örökéletű guminő
2008. feb. 23. 12:28 | válasz | #20
tuti, hogy kombinálni fogják a jelenlegi technologiákkal.

Anno a szintén forradalmi kevlárt se önmagában kezdték alkalmazni.
Icegod  
2008. feb. 23. 12:08 | válasz | #19
a mikrorepedések eltünnek maguktól -> nincs anyagfáradás -> szerelési, karbantártási költségek lecsökkennek .. de sztem a hidrogénkötés nem elég erős ahhoz hogy komoly erőhatásoknak ellenálljon, úgyhogy szerkezeti elemet aligha csinálnak ebből
2008. feb. 22. 23:45 | válasz | #18
Önjavító szigetelés alacsonynyomású rendszerekhez. Kérdés az, hogy mennyire áll ellen mechnanikai igénybevételeknek (Wöhler II/III), időjárásnak, meg úgy általában az elemeknek
Mister  
2008. feb. 22. 22:43 | válasz | #17
jóvanmár, ezt minden bűvész meg tudja csinálni... kettéfűrészeli a csini aszisztenst, aztán összerakja
2008. feb. 22. 20:43 | válasz | #16
F1-ben ég egy ideig semmi szerepe nem lesz ennek,inkább lecserélnek egy gumit 6 sec alatt mint pihennek 1 órát,hjoy beforrjon a gumi
2008. feb. 22. 20:41 | válasz | #15
ez az anyag szerintem nem lenne jó autógumiknak a gynege kötések miatt
2008. feb. 22. 19:55 | galéria | válasz | #14
Erről írták, hogy nemzetiségi fiatalokat vettek fel a munkára. 3 mp alatt cserélték a gumit, a következő 2 alatt árfestették az autót, a 6. mp-ben eladták sofőröstől a konkurensnek?
Anee  
2008. feb. 22. 19:53 | válasz | #13
Csak nekem tűnik fel hogy szerkezetileg kb a fehérjékre emlékeztet ez a cucc?
A kérdés az hogy mennyire hőálló, mennyire kopásálló, és mennyire bírja úgy általánosságban a strapát
Hétköznapi felhasználhatósága érdekes lehet,ebben biztos nem abroncsoknál lesz, mert ott ilyen kis cucc 1 óra alatt az lassú, a mostani defekttűrő abroncsok pedig már nagyjából a véletlen defektek ellen védenek
Illetve a pisi szine miatt is korlátozott valamilyen szinten
Alexease   2001. 03. 10. óta regisztrált VIP fórumozó 2001. 03. 10. óta regisztrált VIP fórumozó 2001. 03. 10. óta regisztrált VIP fórumozó2001. 03. 10. óta regisztrált VIP fórumozó
2008. feb. 22. 19:21 | galéria | válasz | #12
Kivalo minosegu videot sikerult osszehozniuk a bemutatorol:)

Vagy ez meg a '60-as evekben keszult?!:)

2008. feb. 22. 18:23 | válasz | #11
Attól még kopik a gumi...
Myron   "Rest in Peace Myron" 
2008. feb. 22. 18:16 | válasz | #10
vagy sokat crysisezel
2008. feb. 22. 18:16 | válasz | #9
Mellesleg nem kéne törődni a többi gumi környezet terhelő újrahasznosításával,ha esetleg csak évente két évente kellene gumit cserélni
2008. feb. 22. 17:49 | válasz | #8
Forma1-ben lenne ennek nagy szerpe, szerintem.
F1 gumicsere nélkül? Eggyik legizgalmasabb rész amikor egy csapat lecserél 6 s alatt egy egész készletet:D
2008. feb. 22. 17:17 | válasz | #7
Nekem eloszor is az ongyogyito pancelruha otlete ugrott be. Nyilvan tul sok science fictiont nezek/olvasok :)
2008. feb. 22. 17:16 | galéria | válasz | #6
mekkora gumiégetést lehetne rendezni:D(mondjuk az felszáll a levegőbe)
Raka  
2008. feb. 22. 17:10 | válasz | #5
óvszernek is érdekes lenne, de nekem elsőnek a gumiabroncsok ugottak be. Jó lenne h ha eldurrana a kocsi-, bicikli-, stb. kerék akkor nem kéne újat venni hanem csak kicserélni eg ypótra és mire elérnék a legközelebbi benzinkútig addigra "begyógyulna". újra felpumpálnánk és már mehetnénk is vele tovább.
2008. feb. 22. 16:57 | válasz | #4
ez jo lesz ha szakad a gumi (ovszer). tokeletes vedelem :)
Vorpal  
2008. feb. 22. 16:16 | válasz | #3
Ez tutira jobb mint a HALO 3
dawinD  
2008. feb. 22. 16:13 | válasz | #2
erröl az ujonnan feldolgozott nanos öngyógyítós knightrider jut eszembe :)
opeca  
2008. feb. 22. 16:04 | válasz | #1
Nem rossz.