JAS-39 Gripen, az új va­dász­gé­pünk II.
2006. április 6. 00:15, csütörtök
Nemrég megérkeztek az Magyar Légierő kötelékébe az első JAS-39 EBS HU Gripen vadászgépek, ebből az alkalomból mutatjuk be a típust.

Hirdetés

- I. rész - | - II. rész -

Magyarország az 1990-es évek közepétől lebegtette egy nyugati vadászgéptípus beszerzését, a cél a MiG-29-esek leváltása volt egy modernebb, nyugati típusra. Ezzel kapcsolatban nem lehet elmenni a mellett, hogy egy pillanatra ne térjünk ki a MiG-ekre. Ezeket a repülőgépeket a szovjet államadósság egy részéért kapta hazánk 1993-94-ben, összesen 28 példányt. A gépeket sok kritika érte amiatt, mert nem elég megbízhatóak, illetve sok a probléma a pótalkatrészek körül, valamint nem NATO-kompatibilisek.

Klikk ide! Klikk ide!
Magyar MiG-29-es - klikk a képekre a nagyobb változathoz

A megbízhatóság terén nem elhanyagolható, hogy a vadászgépek a szabad ég alatt aludtak, a Gripeneknél pedig a szerződés része, hogy hangárban kell tárolni őket. A pótalkatrészek terén egy mondás keringett ezzel kapcsolatban, miszerint a meg sem rendelt alkatrész tényleg nagyon nehezen akar megérkezni. Ami a NATO-kompatibilitást illeti, ott viszont komolyabb beavatkozásokra lett volna szükség.

1995-től kezdve az amerikai Lockheed, a svéd Saab és francia Dassault kezdett el lobbizni saját vadászgéptípusuk mellett. 1998-ban azonban a választásokon nyertes Orbán-kormány kijelentette, hogy az ország nem engedheti meg nyugati vadászgépek beszerzését. 1999 és 2000 között a MiG-29-esek felújítása szerepel a napirenden, amit egy német-orosz konzorcium végezne el, erről szándéknyilatkozat is születik 2000-ben. Meglepő módon nem sokkal később a honvédelmi minisztérium ajánlatot kér használt F-16-os és F/A-18-as vadászgépek beszerzésére, és a Saab és a BAe cégek ajánlatot tesznek Gripen gépek eladására. 2001-ben döntés születik 24 darab használt nyugati gép beszerzéséről, a nemzetbiztonsági kabinet ajánlása alapján az F-16-os típusból.

Összesen négy ajánlat érkezik. Az F-16-osokra ajánlatot tesz az Egyesült Államok mellett Törökország és Belgium is, valamint Svédország a Gripenekről, amit egy teljes gazdasági csomaggal együtt nyújtanak be. 2001. szeptember 10-én a honvédelmi miniszter bejelenti, hogy a svéd fél ajánlatát fogadják el, 12 db JAS-39A és 2 db JAS-39B gép bérletéről. A döntés nagy meglepetést kelt, hiszen korábban szinte biztos befutónak tűnt az F-16-os.


Magyar Gripen szerelés alatt

A bejelentéskor, illetve utána is a döntéssel kapcsolatban sokszor elhangzott, hogy elsősorban a svéd fél által vállalt gazdasági ellentételezésének köszönhető a siker. Hozzá kell tenni, hogy a nagy volumenű katonai beszerzésekkel kapcsolatban a világ legtöbb táján nagymértékben politikai és gazdasági döntés születik. Itt azonban nem ért véget a történet, mivel 2002-ben kormányváltás történt, és az új Medgyessy-kormány felülvizsgálta az eredeti Gripen-szerződést.

Több téren elégedetlenek voltak, mivel a gép nem felelt meg a NATO szabványoknak, nem volt a levegőben utánatölthető, és nem volt képes precíziós fegyvereket bevetni - az előző kormány véleménye szerint úgyis csak a saját légter védelmére hivatottak a gépek, így nekik nem is hiányoztak ezek a képességek. Az új kívánalmaknak viszont nem feleltek meg a JAS-39A/B gépek, csak az újabb, JAS-39C/D változatok. Az egyeztetések végére egy öszvér típus kezdett körvonalazódni: a törzs és a fedélzeti rendszerek a JAS-39C/D változathoz tartoznak, a szárnyak, vezérsíkok és egyes további részegységek pedig a JAS-39A/B változatból származnak. Ez lett a JAS-39 EBS HU, egy köztes megoldás.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Magyar Gripenek útban hazafelé - klikk a képekre a nagyobb változathoz

A gép immár rendelkezik a JAS-39C/D legtöbb új képességével, és a régi szerződéshez tartozó részek sem vésznek kárba. A magyar gépekbe NATO szabványú rádiók, barát-ellenség azonosító rendszer (IFF), fegyvertartó pilonok és Link 16 adatkapcsolat kerül, továbbá a műszerek angolszász mértékegységeket használnak. A szerződés szerint a gépeket 10 évig béreljük, utána maradványértéken megvásárolhatjuk őket. A bérleti idő alatt évente egyenként 120 órát repülhetnek, a svéd fél teljes körű logisztikai hátteret biztosít a gépek üzemeltetéséhez, és garantálják a legalább 70%-os hadrafoghatóságot. Az ár tartalmazza a földi és a hajózó személyzet kiképzését, a szükséges szerszámokat és kiszolgáló berendezéseket.

A szerződésnek nem része a fegyverzet, amire összesen mintegy huszonnyolc milliárd forintot szándékozik költeni a honvédelmi minisztérium. Eddig a közép hatótávolságú AIM-120C-5 AMRAMM levegő-levegő rakéták beszerzéséről döntöttek, 40 darabot vásárolunk mintegy öt és fél milliárd forintért. Szintén beszerzés alatt áll (várhatóan) hat darab Litening célmegjelölő konténer, 3,3 milliárd forint értékben. Várhatóan még az idén megérkeznek az AIM-9L Sidewinder rövid hatótávolságú légiharc rakéták, illetve folynak a tárgyalások az AGM-65 Maverick földi célok elleni irányított rakéták beszerzéséről, valamint a tervekben szerepeltek még lézerirányítású légibombák is.


A magyar gépek közül az első öt példány 2006. március 21-én érkezett meg, két kétüléses és három együléses változat. Az összes gép 2007-re lesz itthon, teljes hadrafoghatóságuk viszont csak 2009-re várható.
Laptopok

Már 49 900 Ft-tól!

E-book olvasók

Már 17 043 Ft-tól!

Tablet PC-k

Már 23 140 Ft-tól!

LCD monitorok

Már 19 800 Ft-tól!

részletek » részletek » részletek » részletek »
Megosztás
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 

IT/Tech, Hardver
Tudomány, Mobil, Film, Játék
Hirdetés



Hozzászólások
A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
2009. máj. 19. 17:27 | válasz | #179
2008. ápr. 24. 18:35 | válasz | #178
Gripen Demonstrator
2008. ápr. 24. 18:21 | válasz | #177
Bemutatták a légi laboratóriummá átalakított Gripen vadászgépet
JAS 39  
2006. aug. 06. 12:11 | válasz | #176
Na meg jól megijedt gondolom.
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. aug. 06. 11:48 | galéria | válasz | #175
Megúszta a pilóta, ha jól rémlik csak bokatörést szenvedett.
JAS 39  
2006. aug. 06. 11:21 | válasz | #174
Nem tom de a "váz" egyben maradt nem??? (én úgy láttam . Nem lehet hogy megúszhatta? (asszem a gép se robbant fel)
2006. aug. 05. 23:58 | válasz | #173
Én sem láttam katapultálást,pedig kikockáztam Space-el a videót.Abból az össze vissza pörgős helyzetből csak 1 Zvezda ülés tudta volna normálisan kimenteni,ha időben húzza meg a fogantyút,de lehet,hogy még az se:( Úgyhogy valószínüleg meghalt, bár nincsenek erről pontos infóim.
JAS 39  
2006. aug. 04. 21:09 | válasz | #172
És az új F-16 vs. új Gripen?
JAS 39  
2006. aug. 04. 21:08 | válasz | #171
Meghalt a pilóta?
Én nem láttam hogy katapultálna v-ki.
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. aug. 04. 21:04 | galéria | válasz | #170
Nem tenném tűzbe a kezem, de úgy rémlik, hogy az első tolóerővektoros hajtóművel szerelt Szu-30MKI gépek csak 2002 végén körül érkeztek meg Indiába, ekkor már állt az első F-22A század. Mindenestre elég közel van dátumilag a kettő.
2006. aug. 04. 20:59 | válasz | #169
Normál esetben az F-16 (ez azt jelenti hogy új F-16 vagy új Gripen között kell választanod)azonban a mi esetünkben, amikor az okos politikusaink a "használt" gyakorlatilag szétrepült F-16-osokat és az új Gripeneket versenyeztették,ekkor a Gripen volt jobb mindenben a manőverező képességet leszámítva.
2006. aug. 04. 20:48 | válasz | #168
A kicsit brutál nevű videón a kormányvezérlő rendszer hibája jött elő és ezért esett le a gép.
2006. aug. 04. 20:40 | válasz | #167
Molnibalage:"az egyetlen rendszerbe állított tolóerővektoros típus"mármint szerinted az F22.Csak az a baj,hogy a világ első sorozatgyártású toloóerővektoros hajtóműve az AL 31FP ami ugye a Szu-30MKI típus hajtóműve.És mellesleg tudomásom szerint a Szu 30MKI-t előbb sorozatgyártották bár ez elég nyílvánvaló.
JAS 39  
2006. aug. 01. 20:35 | válasz | #166
JAS 39  
2006. aug. 01. 20:31 | válasz | #165
A Gripen tovább fejlesztése
JAS 39  
2006. aug. 01. 15:25 | válasz | #164
Kicsit brutál.
JAS 39  
2006. aug. 01. 11:42 | válasz | #163
Tök frankó a Gripen videó a honlapjukon.


[én eddig még nem láttam]
JAS 39  
2006. júl. 31. 20:00 | válasz | #162
Ha v-ki tud Gripen videókat rakja be a linket léccy.
2006. júl. 31. 19:56 | válasz | #161
Tehát maga a gripen nem tatozik amerikai fennzhatóság alá (?) hanem svéd. Ez megnyugtató.
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. júl. 31. 19:41 | galéria | válasz | #160
A Saab Aerospace egy független cég, anno egy cég alá tartozott az autógyártás, sőt, egy időben még a teherautógyártás is (Saab-Scania). 1995-ben a cégek szétbomlottak, ekkor lett a GM a Saab Automobile AG fő részvényese.
JAS 39  
2006. júl. 31. 19:13 | válasz | #159
Grpennél =Gripen.
JAS 39  
2006. júl. 31. 19:10 | válasz | #158
A Grpennél nincs jobb!
2006. júl. 30. 18:57 | válasz | #157
Szerintem ennél szebb nincs!!!!
2006. júl. 28. 12:18 | válasz | #156
Eszembe jutott még egy kérdés : Mint tudjuk a Saab-ot megvették az amcsik (ha jól tudom) a kérdésem annyí hogy a Saab repülőgépgyár is amerikai fennhatóság alá került vagy maradt svéd?
2006. júl. 28. 12:12 | válasz | #155
" A Gripen legalább 30 évig a csúcstechnológia vezetője marad

A Gripen valódi nemzetközi fegyverzeti rendszer, amely a védelmi iparág vezető csapatának legmodernebb technológiáját képviseli A jelenleg már szolgálatba állított, legújabb vadászrepülő-generáció - tervezésének köszönhetően - működési fölényt képes fenntartani a jelenlegi és a jövőbeni fenyegetésekkel szemben olyan módon, hogy tartalékrendszere további érzékelők, repülési műszerek és fegyverzetek bővítését teszi lehetővé.

A folyamatos technológiai illesztő programmal kombinált modern tervezés – amely magában foglalja az érzékelőket, repülési műszereket, adatkommunikációt, propulziós és önvédelmi rendszereket – biztosítja, hogy a Gripen legyőzze a jövőbeni fenyegetéseket, illetve fenntartja és fejleszti a Gripen operációs fölényét.

Svédország elkötelezett a Gripen jövője iránt. Az exportügyfelek szintén részt vesznek a Gripen hosszú távú fejlesztési programjában, azonban – más platformokkal ellentétben – a jövőbeni fejlesztések nem csak az ügyfelek saját pénzügyi forrásain múlnak. Más szállítókkal szemben a Gripen International minden ügyfelet és működtetőt bevon a műszaki és támogatói fejlesztés programjaiba. A műszaki fejlesztéseket a működtetőkkel együtt hajtjuk végre és integráljuk meghatározott időkeretek között. A többségben rejlik az erőnk."
2006. júl. 28. 11:20 | válasz | #154
thx
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. júl. 28. 10:46 | galéria | válasz | #153
Belgium, Dánia, Hollandia, Olaszország, Portugália, Görögország, Törökország, Lengyelország és Norvégia. Gyártani már nem gyártják európában.
2006. júl. 28. 10:19 | válasz | #152
Ez sztem evidens hogy a meghíbásoási arányban meg ilyenekben job az "öreg f-16" mint te is írtad ez jóval öregebb. (azért ez is tetszik nagyon ) Európában hol melyik ország használja? Ill gyártják még Európába is? (tegnap a könyvemben olvastam hogy állítólag gyártották EU-ban is. liszensz alapján.
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. júl. 27. 17:17 | galéria | válasz | #151
Már írtam. Attól függ, melyik változatot nézzük. Az F-16-ost már lassan 30 éve gyártják, azóta készült belőle vagy tucatnyi alváltozat. Szóval ha valaki az F-16A/B Block 10-et (1980-as évek eleje) akarja a legújabb JAS-39C/D változathoz hasonlítani, akkor igen, a Gripen jobb. Pár dolog, amiben az F-16 előrébb jár:

-A Block50/52/60/70 változathoz van már illeszkedő póttartály. Ez a gép hátára szerelhető fel, csak nagyon minimálisan befolyásolja a gép aerodinamikáját, és nagyobb hatótávolságot tesz lehetővé.


A gép hátán látható szögletes dudor a CFT, vagyis az illeszkedő póttartály


-Fegyverintegráció. Az F-16-os szinte az összes NATO szabvány fegyvert képes hordozni, több, mint 150 féle felfüggesztmény jöhet szóba, az Mk80 sorozatú hagyományos légibombától kezdve az AIM-120C6 légiharc rakétáig. A Gripen esetében ez a szám kb. 20. Például nem képes JDAM (GPS irányítású) preciziós légibombákat ledobni, nem képes "radargyilkos" rakéták indítására, stb.

-Felhasználói tapasztalatok. Az F-16-osból eddig több, mint 4400 példányt gyártottak le, és 24 ország légierejében szolgál. A JAS-39-esből cirka 200 példányt építettek, és eddig négy ország rendszeresítette. A különféle tervezési vagy gyártási hibák (ilyenek minden típusnál vannak) a nagyobb szám és a sokkal nagyobb repült óraszám miatt az F-16-osnál sokkal hamarabb napvilágra kerülnek, és így hamarabb is tudják kijavítani őket. Magyarul az F-16-os már egy bevált, jól kiforrott konstrukció, amely kinőtte a gyerekbetegségeit.

Ettől még a Gripen sem rossz gép, és vannak előnyei az F-16-ossal szemben (pl. kisebb a radarkeresztmetszete), de egy F-16E Block 60 és egy JAS-39C gép közül aligha lehet vitás, melyik a nagyobb harcértékű...
2006. júl. 27. 16:01 | válasz | #150
Más fórumon óvastam érdekeseket a Gripen vs. F16 téma körbe. Bíztos hogy olyan sokkal job az F16?
2006. júl. 27. 13:19 | válasz | #149
Magyar Gripen pilóták.
2006. júl. 26. 16:26 | válasz | #148
Elolvastam a topikot de sehol nem írtátok hogy mennyít kóstál egy Gripen szimulátor. (csak azt írtátok hogy milyen drága) ft-ba számolva mennyíbe kerül?
2006. júl. 25. 09:59 | válasz | #147
Ha még nem nagyon megyek az agyadra...

Megkérdezhetném hogy egészen pontosan mit is jelent az a szuper modernsé amit a gripen honlapján is "annyíra nyomatnak" gondolom jobb mint a többi. De miben?
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. júl. 25. 09:56 | galéria | válasz | #146
Egy modern elektronikával rendelkező 4. generációs vadászgépet nem neveznék "semmitérőnek".
2006. júl. 25. 09:53 | válasz | #145
Úgy összeségébe kérdeztem. Kösz.

De azért a Gripen se egy "semmitérő" típus nem?
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. júl. 25. 01:41 | galéria | válasz | #144
Először is: olyan, hogy "jobb" egy nagyon összetett kérdés, és igazából ilyen kérdésre nehéz egyszerű választ adni.

Miben jobb, és melyik változat?

Az F-16 legnagyobb előnye, hogy egy gigászi felhasználó tapasztalattal megtámogatott, sok ország által használt és folyamatosan fejlesztett géptípus. Jelenleg a legelterjedtebb és legsikeresebb nyugati vadászgéptípus. Egyértelmű előnye továbbá, hogy csaknem minden NATO által használt fegyvert fel lehet rá függeszteni, mivel ezek integrációja készen van. Ahhoz képest, hogy egy könnyű légifölény vadászgépnek indult, egy igen hatékony többfeladatú géppé fejlődött.

A Gripen alapvetően újabb gép, és eredetileg kifejezetten a svéd viszonyokra készítették. Mivel Svédország anyagilag nem tud annyit szánni a gép továbbfejlesztésére, mint amennyit az USA és az F-16 program többi országa rászán, így a Gripen számtalan téren el van maradva. A fegyverrendszerek integrálása csigalassan halad (a mai napig nincs pl. "radargyilkos" fegyver hozzá, mint az amerikai HARM vagy az európai ALARM).

Összességében a modern F-16 változatok (mint a Block 60) képességek terén túlmutat a JAS-39C/D változaton, tehát jobb gép nála.
2006. júl. 24. 11:24 | válasz | #143
Mint laikus kérdezem meik jobb? Az F-16 vagy Gripen?
2006. máj. 10. 20:38 | válasz | #142
A szuhoj hajtóműveinél a kevesebb mint 600 óra élettartam sztem hüllyeség vagy félreértés.Úgy tudom hogy az adat a vektoráló szerkezetre(ami a fúvócső elfordítását végzi)vonatkozik. A cuccot ugyanis ajánlatos 250 óránként egy részletes átvizsgálásra küldeni 500 óra után pedig le kell cserélni.De ez egy ilyen nagy igénybevételnek kitett rendszernél normális.A hajtómű üzemidejét pontosan nem tom de biztosan 1000 óra fölött van.A katapültülésekről konkrétan a Gripen üléseiről annyit h mindenki nézze meg a militarypapers.hu-oldalon a Viva Gripen! Vagy mésem? című cikket.Amúgy Gripenjeink jelenleg üzemképtelenek(az összes).A katapultülésekről még:a világ egyetlen automatikus katapultülését a Zvezda csinálta.Neve Zvezda K-36VM volt.A jak 38-ason rendszeresítették.Hatékonysága 100 százalék volt.Valamint most új MiG-29-esekre is rendszeresítik az oroszok.Ha ez lett volna annak idején Rácz Zsolt gépén is (aki nem kísérelte meg a katapultálást hiszen nem volt eszméleténél) akkor ma is élne hiszen a rendszer autimatikusan katapultálta volna abban a vészhelyzetben az ő közreműködése nélkül.Amúgy szerintem se kell az oroszokat lenézni,ha annyi pénzük lenne mint tudásuk akkor az amcsikat meg az amcsi haditechnikát minden épeszű ember kiröhögné.
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. ápr. 25. 10:23 | galéria | válasz | #141
Nem kevesebb, mint gyakorlatilag volt 2000 és 2006 között.
cserk  
2006. ápr. 25. 07:12 | válasz | #140
Egy bisztos, hogy kevesseb gépünk lesz 2009 után:)
SnowF  
2006. ápr. 14. 21:58 | válasz | #139
http://bop.agria.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=33
2006. ápr. 13. 23:01 | galéria | válasz | #138
A kH-31 CSAK kinézetre hasonló. Az anti-radar a kH-41 meg anti-ship célú. Nem nézem le őket, de azért az amikat sem kéne bambának nézni és az orosz technikát túlmisztifikálni. És mégis mire indították és miről?
SnowF  
2006. ápr. 10. 12:29 | válasz | #137
Ez a "Moszkitó" véletlenül nem a Kh-31 nagytesója? Már csak ezért kérdem mert az hasonló paramétereket tud sebesség terén (jah és kinézetre is hasonló), csak persze kissebb és repülőről is indítható. A hírek szerint ennek a gyakorló változatából vettek az amik is és egy éleslövészeten tesztelték, amikor is 1 azaz egy darab ilyen raksit indítottak és nem tudták azt levadászni. Szóval ne mfeltétlenül kell ide akár 100 ilyen raksi hogy leszedjenek egy hajót, ami azért nem kicsinység, tekintve, hogy a legjobb védelmen is képes lehet átférni pár gép, ha a támadás jól van megszervezve. A "Moszkitó" , bár nagyobb mint a Kh-31, valószínűleg hasonlót tudhat, mondjuk azért az is tény, hogy hajóval talán nehezebb lőtávolba jutni, mint repülővel.
Szerintem összességében nem kéne az oroszokat annyira lenézni, hogy milyen szar technikát csinálnak, még mindig őven a világ élvonalában vannak, egyetlen gondjuk a pénzhiány, így meg persze ne mlehet rendes mennyiségű gépet legyártani akármilyen jó is az (lásd. pl a Hokum-ot ami az egyik legjobb harci helikopter egyedülálló képességekkel, és egyszerűen a hadseregben alig van belőle mert nem tudják megfizetni!). Ennek mondjuk egy igazán negatív hatása van, hogy gyakorlatilag mindenféle országnak hajlandók eladni a cuccokat ha fizetnek eleget, ez pedig azért valljuk be nem túl egészséges dolog.
Tetsuo  
2006. ápr. 09. 01:51 | válasz | #136
"hibálya" LOL Ez tetszik.
Bucser  
2006. ápr. 08. 11:16 | galéria | válasz | #135
Asszem 1 hsz-el kb 4-5-6 üzire válaszoltam úgyhogy nem tudom Jézus kire gondolhatott... ÉS a köv 2 csak azért jött mert a hírek fórumban valamiért nem működik az editálás.
dara  
2006. ápr. 07. 22:43 | válasz | #134
A jelenlegi legjobb orosz vadásztengeralattjáró az Akula II osztály.

A katapultrendszert nem tudom hogyan vették át az amerikaiak az oroszoktól. Egy időben tényleg vizsgálták a K-36DM II-t, de a tesztek bebizonyították, hogy az ACES II (ez van az F-15, -16, -22, A-10-ben, és nem Martin Baker mint ahogy korábban valaki említette, hanem McDonnell Douglas fejlesztés (ma már Boeing)) ugyan olyan jó túlélési arányt biztosít, viszont a tömege csak fele annyi, mint az orosz típusé. Az eddigi legjobb túlélési arányt biztosító katapultülés a MB Mk 14 NACES, ami az F-14D-kben volt rendszeresítve (100% mentési arány).
uniu  
2006. ápr. 07. 20:09 | válasz | #133
#124,#125,#126 vs
"NE úgy márpls mintha egy cset lenne.. gondold át mit akarsz írni kb 4-ed ennyi hozzőászólásba belefért vollna ez a Thread."

Erre meg Jezus mondott egy jo dolgot: Az dobja az elso kovet... :)
2006. ápr. 07. 19:31 | galéria | válasz | #132
Bakker, hogy nem tűnt fel nekem a nyelvtani hasonlóság. Tájfun-Tornádó...
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. ápr. 07. 16:43 | galéria | válasz | #131
Szerintem te a Typhoon NATO-kóddal illetett 941-es osztályt említed, ez a világ legnagyobb tengeralattjárója, de interkontinentális ballisztikus rakétákkal van felszerelve, tehát nem az a célja, hogy ellenséges hajókra vadásszon. Szerintem olvasd el a korábbi tengeralattjárókról szóló cikkeket:

A jövő katonai tengeralattjárói I.
A jövő katonai tengeralattjárói II.
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. ápr. 07. 16:37 | galéria | válasz | #130
A "Moszkitót" nem lehet tengeralattjáróról indítani. Esetleg a 949A (NATO kódja: Oscar II.) osztályra gondolhatsz, amibe az elsűlyedt Kurksz is tartozott. Az viszont P-700 "Granit" robotrepülőgépekkel van felszerelve.
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. ápr. 07. 16:33 | galéria | válasz | #129
A 3M-20 "Moszkitó" robotrepülőgép hatótávolsága csak kb. 120 km, amiben ez a robotrepülőgép nagyon félelmetes, az a nagy sebessége (tengerszint közelében a hangsebesség kétszeresénél is gyorsabban tud haladni). Ettől függetlenül ez sem egy csodafegyver, de kétségkívűl egy igen hatékony hajó elleni eszköz.
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. ápr. 07. 16:28 | galéria | válasz | #128
Ez inkább a hadsereg továbbra is halogatott reformjának köszönhető, nem pedig a NATO-nak.
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2006. ápr. 07. 16:27 | galéria | válasz | #127
Egyébként szerintem az F-35-s nem elsősorban az F/A-18-asokat váltja majd fel hanem az F-16-osokat. Az F-18-asokat F18-asok váltják fel. Az C/D az E/F (Super Hornet)

USMC: Az F/A-18 és AV-8B gépállományt F-35A és F-35B gépek váltják fel. (voltak olyan hírek, hogy tisztán F-35B gépeket vásárolnak csak, ezt még nem tisztázták)

US NAVY: Az F/A-18 állományt eredetileg tisztán F-35C váltotta volna, de a jelenlegi állás szerint az F-35 megrendelések megkurtítása után (legalábbis az F/A-18E/F kifutásáig) párhuzamosan fognak a hordozókról F-35C és F/A-18E/F változatok üzemelni.
Bucser  
2006. ápr. 07. 16:25 | galéria | válasz | #126
Bocsesz a helyesírásért csak itt nincs szerkesztés csak a fórum többi részén.
Bucser  
2006. ápr. 07. 16:24 | galéria | válasz | #125
BTW: ez nem vicces hanem szánalmas.
Bucser  
2006. ápr. 07. 16:24 | galéria | válasz | #124
Az még csak hagyján de se betűkettőzés se, vesszők és se átgondolt fogalmazás...

NE úgy márpls mintha egy cset lenne.. gondold át mit akarsz írni kb 4-ed ennyi hozzőászólásba belefért vollna ez a Thread.

Másrészt Tornádó tengeralattjáró nincs az Oroszoknál csak a Typhoon (angolul nem tudóknak Tájfun ami lehet hogy emlékeztet téged a Tornádóra) Ez viszont nem vadásztengeralattjáró hanem csapásmérő rakétahordozó azaz stratégiai csapásmérő eszköz. Ballisztikus rakétákat üzemeltettek róla.

Harmadrészt F-22 ahogty korábban mondták nem hordozó fedélzeti és 1-2 tankolással át tud települni USA-ból Európába... Hol is van az a kicsi hatótáv?

4-ed részt a Hordozók általában egy flottacsoport zászlóshajói. Azaz rombolók és cirkálók őrzik őket telepakolva rakétaelleni kütyükkel... (ugye itt is vannak csalik ahogy molnibalage írta van Körkörös közellégvédelmi rendszer (PHALANX) és van a Rakéta védelem ami a sea sparrow rendszer. Egyetlen helyről támadhatók amire még nem nagyon van elhárítás az a víz alól. (bár minden flottacsaoportot egy vagy 2 vadásztegeralattjáró követ...)
2006. ápr. 07. 15:59 | válasz | #123
2006. ápr. 07. 15:58 | válasz | #122
A Haditechnika 1999 01-es számában megemlitik, az egyik orosz rakéta leírásánál.
De a TopGun-ban is benne volt,(nem a filmben) sőt pontos leírása is. 96-2000-ig valamelyikbe csak nem tudom melyikbe.
mrzool  
2006. ápr. 07. 15:52 | válasz | #121
Annak is nézz utána, hogy mikor kell használni hosszú magánhangzókat... Roppant irritáló, ahogy írsz.
2006. ápr. 07. 15:43 | válasz | #120
Egy pilanat útána nézek mert meg vanak ezek az újságók.
2006. ápr. 07. 15:40 | válasz | #119
Pedig híd el nekem léteznek. Sőt az egyik újságban teljes felépitést le kőzöltek.
Ezektől ha jól túdóm még az amerikaiak is félnek.
Sőt ők is Tornádó tipúsúaknak mondják.
2006. ápr. 07. 15:34 | galéria | válasz | #118
Valszeg akkor valamire rosszul emlékszel. Nehogy már az egész neten semmi se legyen arról amit te tudsz.
2006. ápr. 07. 15:33 | válasz | #117
Igen ebben igazat adok. A repülőgépek is olyanok mint a spórt autók kőlténi kell rá, igaz azon nincs fegyverzet
2006. ápr. 07. 15:29 | válasz | #116
Na na azok is állatok, érdekes hogy a Tornádó tipúsúkról semit nem találtam a neten. Te igen?
2006. ápr. 07. 15:24 | galéria | válasz | #115
Azért a Los Angelesek se kutyák. De a tengeralattjárókról aztán TÉNYLEG szinte ma sem mondanak semmit. Azokat inkább ne hasonlítgassuk.
2006. ápr. 07. 15:21 | galéria | válasz | #114
Kettőt találhatsz miért nem hagyják úgy tárolni őket..
Azt is észrevehetnék a fejesek, hogy egy fegyvert nem elég megvenni, arra költeni is kell, hogy használható maradjon. A kardnak is van hüvelye és élezni is kell azt is. :)
2006. ápr. 07. 15:21 | válasz | #113
Atom meghajtású tenger alatt járók a legjóbbak ami az oroszoknak van. Ne mond, hogy nem halóttál róla!.(ezek a legnagyobbak)(hasonló az amerikaiakéhoz)
2006. ápr. 07. 15:18 | válasz | #112
Köszi a cimet át is nezem rőgtőn.
2006. ápr. 07. 15:17 | galéria | válasz | #111
Mi az a Tornado típusú tengeralattjáró? Még az életben nem halottam róla. Most van Oscar, Delta III,Typhoon, és Alfa, ha még üzemképes...
2006. ápr. 07. 15:15 | válasz | #110
Megint nem azt mondtam, hanem nem is akkarták a magyarok, hogy adják a felszerelést érdekes más országoknak nem volt igyen problémájük.
Melesleg kiváncsi lenék mi lenne a gripenből ha úgy tárólnák mint a MIG-ket kb 7-8 év alatt.
És abban viszont egyet értek hogy az USA túl drágán adta a gépeket.
2006. ápr. 07. 15:13 | galéria | válasz | #109
Belekerült 5 másodpercbe. Nem vicc! Tényleg annyi volt. Az első talűlat a google-n.
2006. ápr. 07. 15:12 | galéria | válasz | #108
http://www.enemyforces.com/missiles/kh_41.htm Tessék.
2006. ápr. 07. 15:11 | galéria | válasz | #107
Mellesleg hány darab kH-41 van összesen.? Kb.100-110 kéne ahhoz, hogy áttörj a hordozó védelmén.

Ugyebár legalább egy rakétás cirkáló (Ticonderoga osztály, AEGIS cirkáló néven is fut) és 3-4 fregatt vagy romboló kísér egy hordozót. Van rajta legalább 4 század, 48 vadászgép. Ez most már csak F-18. 10 AMRAAM pakolható mindegyikre. (Direkt a tömeges rakétatámadás elleni védelem céljából lett ez kifejlesztve.) Tessék számolni...
És akkor még ott vannak a hajókon levő CIWS rendszer és Sea Sparrow. (Ha egyátlán már mág az van rajtuk, lehet, hogy már még újabbak vannak.)
+még a hajókon is vannak elterelő csalik. (mnit repülőkőn a chaff)
2006. ápr. 07. 15:10 | válasz | #106
Én nem úgy értetem.
Honan szeted azt a 250-300km-es hatótávolságót?
Bár nem túdom póntósan hülyeséget meg nem akkarok le írni de biztósan túdom hogy nem ekkora.
De ha ekkora is az a jó benne hogy szinte mindenről ellehet inditani.(tenger alat járó és azért egy Tornádo típúsú tenger alatjáró nem egy piskóta.)
2006. ápr. 07. 15:05 | galéria | válasz | #105
Ezért is problemás a MIG. A seggüket nyaljuk azért ,hogy az Ő tartozásukat adják már meg? Le lehetne szállni erről Legalább eggyel kevesebb dolog az ami tőlük függ. Nem akarom sértegetni őket, de nem a legmegbízhatóbb társaság.

Ott szúrta el az USA, hogy drágán adta volna az F-16-ot. Kicsit lejebb viszi az árat és talán már 3-4 éve azzal repülnének itthon is.
2006. ápr. 07. 15:02 | galéria | válasz | #104
Miért kéne őket szállítnai. Minden új ami gép a SAJÁT SZÁRNYÁN repül el azokhoz akik megvették. Hahó! Az F-22 az tudod légiutántölthető, mnit MINDEN USA típus, megy az oda ahova akar és nem is hordozós a típus.... A '91-es Öböl-háború előtt is Nevadából repültek leszállás nélkül fegyverzettel Kuvaitba. Láttál már ilyet orosz típustól?

NATO légierőkben évi 180 repült óra alatt a tanker KÖZELÉBE sem mhetsz. Az orosz átlag most 60-80 óra.

kH-41 Moskit tényleg érdekes fegyver csak alig van belőle és kb. 250-300km a hatótóvolsága. Azért IGENCSAK neki kell veselkedned, ha ilyen közel akarsz jutni egy hordozóhoz. Mellesleg a flotta nem kell, hogy partközlebe menjen, mert azon is vannak tankerek.
2006. ápr. 07. 15:00 | válasz | #103
Hadj gonoszkodjak az Orbán-kormány 4-éve alatt szó-szórós értelemben nem áltak szóba az oroszokkal akkor te mit vársz, hogy még fegyvereket meg alkatrészeket adjanak, amikor ellenségesen viselkedünk feléjük.(jó azért valamijen okkal)
2006. ápr. 07. 14:54 | válasz | #102
Különben mit ér az F-22 Ha nagy távolságba kell őkett szálitani. Szinte csak anyahajokra lehet tenni őket. viszont az oroszok nagyon olcson kifejleszetek egy rakétát ami simán ki lővi az anyahajókat szinte észre vétlenül ez a Moszkitó. A tipúsát bocsi nem tudom! Na akkor ki volt az okosabb aki milliárdokat kőltőt gép kifejlesztésre vagy aki csak milliot és majd olyan hatásos.
2006. ápr. 07. 14:52 | galéria | válasz | #101
Azt a seggfejet kéne jól sittre vágni akinek a felelőssége lett volna gondoskodni a gépek alkatrészellátásáról! A haza védelmével szórakozik. Az ilyent régen AGYONLŐTTÉK!
2006. ápr. 07. 14:49 | galéria | válasz | #100
Akkor meg nem kellett volna csatlakozni és 80% feletti igennek lennie a szavzáson. Jaaaaa, hogy nem gondolkodunk? Az embernek nem csak jogai, hanem kötelességei is vannak.