![]() |
| |
| Főoldal | IT/Tech | Tudomány | Játék | Mobil | Digicam | Film | Letöltés | Tárhely |
Szolgáltatások További cikkek Kiemelt cikkek |
Miért IT-nagyhatalom Izrael?
2006. március 22. 16:15, szerda - Forrás: Napi Online
Sajátos körülmények egész sora segíti az izraeli informatikai vállalkozások megszületését és sikeressé válását, így más országokban nehezen követhető a példájuk.
Mlavsky számos körülménnyel magyarázza országa erősségét a high tech terén. Az első az ottani kormány által az informatika hajnalán adott támogatások sora. A közös amerikai-izraeli BIRD Foundation az 1970-es években már támogatta a kezdő technológiai vállalkozásokat, akkor, amikor a kockázati tőke még ismeretlen fogalom volt. Később, a Szovjetunió széthullása után a hatóságok segítették a jól képzett orosz bevándorlók letelepedését. Az állam melletti másik nagy segítő erő a hadsereg. "A sereg minden izraelivel kapcsolatba kerül, amikor az betölti 18 életévét, és ha valakiben esélyt lát arra, hogy gurítson valamit, annak katalizátorként segíti mérnökké, tudóssá válását" - mondja Mlavsky. A technológiához értőkre projektek kialakítását és vezetését bízzák, és lehetővé teszik nekik, hogy megtartsanak minden szerzői jogot az általuk kitalált újdonságokra vonatkozóan. Ez rengeteg "ifjú törököt" teremt az ágazatban, és amikor ezek bekerülnek az egyetemre, már gyakorlati tudással, problémamegoldó készséggel kezdenek hozzá tanulmányaikhoz. Izraelben minden tízezer alkalmazottból 135 mérnök - az USA-ban ez a szám 70, Japánban 65. Némileg ellentmondásos módon Izrael hazai piacának kis mérete is ösztönzőleg hat az iparágra. Mivel ettől nem sokat várhatnak, az ottani cégek mindjárt az egyesült államokbeli vevőket célozzák meg. Ennek következtében már a kezdő vállalkozások is "minimultikként" lépnek színre és egyből a világ legerősebb versenypiacán kénytelenek megállni a helyüket. Emellett az ország csekély természeti erőforrásai önmagukban is arra ösztönzik a vállalkozókat, hogy a szellemi tőkét igénylő ágazatokban próbáljanak szerencsét.Természetesen a kulturális tényezőknek is megvan a maguk szerepe: míg az USA-ban a kezdő vállalkozások öt százalékát vezetik korábbi vállalkozásukban már tapasztalatot szerzett menedzserek, addig ez az arány Izraelben 30 százalék. "A bevállalós típus eleve pozitív megítélés alá esik az ottani kultúrában és a vállalkozók jellemzően inkább a sikerre hajtanak, mint a siker gyümölcseire" - teszi hozzá Mlavsky. Az izraeli vállalkozók jellemzően munkamániások, akik akkor sem változtatják meg életstílusukat, amikor befutott emberré válnak. Rossz hír a világ többi országának, hogy a közel-keleti ország e téren elért eredményeinek lemásolásához keveset vehetnek át az említett sikertényezőkből. Jól példázza ezt Szingapúr balul végződött kísérlete, hogy biotechnológiai nagyhatalommá váljon. A kockázatvállalási hajlandóságot és a vállalkozási készséget egyszerűen nem lehetett beleplántálni az alkalmazkodásra szocializált lakosságba, amelynek felsőbbséghez igazodó hajlamát despotikus társadalmak évezredei vésték be a viselkedésükbe. És persze például Nagy-Britannia sem fogja újra bevezetni a sorkatonaságot azért, hogy a hadsereg segítse a felnőtt korba lépő fiatalok informatikus-vállalkozóvá válását. Kapcsolódó cikkek
![]() VIA: itt az 50 dolláros minipécé Érdekes megoldással próbálkozik a jelenleg inkább helyét kereső gyártó, amely árában még az évekig oly sokat tárgyalt százdolláros laptopot is leveri, ám belső összetétele miatt komoly kétségeket támaszt jövőjét illetően.A táblagépek terén a Samsung megelőzte az AmazontAz idei esztendő első negyedévében a dél-koreai társaság sikeresen megelőzte az amerikai riválisát a tábla PC piacon és feljött a második helyre.A közösségi hálózatok felgyorsítják az információáramlástAz már korábban is ismert volt, hogy a közösségi honlapok a többi hálózatnál hatékonyabban képesek szétosztani az információkat, matematikailag azonban először sikerült ezt bizonyítani.
| Hirdetés
Cikkek Hírek |
Hozzászólások Bejelentkezéshez klikk ide (Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
|