![]() |
| |
| Főoldal | IT/Tech | Tudomány | Játék | Mobil | Digicam | Film | Letöltés | Tárhely |
Szolgáltatások További cikkek Kiemelt cikkek |
Archív felvételekkel bővül a Google Video
2006. február 27. 10:22, hétfő
Egy új együttműködési megállapodás révén a keresőcég oldalán az amerikai Nemzeti Archívum által őrzött felvételek is megjelentek, első lépésként 101 példány, egészen 1894-től.
"Ez az első alkalom, hogy a nagyközönség számára, az interneten is elérhetővé válnak ezek a ritka filmek" - hangsúlyozta Weinstein professzor az Archívum részéről. Brin elsősorban kutatóknak és diákoknak ajánlotta a kibővült kínálatot, ám mivel ez mindenki számára hozzáférhető, inkább a korlátlan és ingyenes hozzáférésen van a hangsúly. Első lépésként 101 felvételt tesznek közzé a Google Video oldalain, amit azonban a megfelelő érdeklődés esetén hamarosan újabb példányok egészítenek majd ki. Peter Chane, a szolgáltatásért felelős termékmenedzser például kijelentette, hogy szeretnék mielőbb elérhetővé tenni az összesen 114 ezer tekercsből és mintegy 37 ezer filmből álló teljes anyag legnagyobb részét. Ennek bedigitalizálása - elsősorban tárolási, megőrzési okokból kifolyólag - már évek óta folyik, ám a Google révén az egész archívum új értelmet nyerhet. A most hozzáférhetővé vált anyagok mindegyike szabadon felhasználható, tehát nem kell jogdíjat fizetnünk értük. Megtalálható itt az 1894-ben készült "Carmencita - spanyol tánc", számos második világháború alatt, pontosabban 1941-45 között készült amerikai híradás, a NASA több űrfelvétele, számos 30-as év 70-es években készült, szintén amerikai témájú anyag, vagy akár Orson Welles 1975-ös Who's Out There? című, félórás kisfilmje. A Google Video tehát szépen halad előre, és míg a a kiadók többnyire ellenszegülnek a nyomtatott anyagok digitális változatának közzétételének, a mozgóképeknél több sikerre számíthat a cég. Természetesen nem ez az egyetlen ilyen szolgáltatás a világhálón - ilyen többek között az Internet Archive is - ám a cég ismertségénél fogva valóban megismertetheti a nagyközönséggel a régebbi anyagokat. Kapcsolódó cikkek
Kapcsolódó linkek
![]() VIA: itt az 50 dolláros minipécé Érdekes megoldással próbálkozik a jelenleg inkább helyét kereső gyártó, amely árában még az évekig oly sokat tárgyalt százdolláros laptopot is leveri, ám belső összetétele miatt komoly kétségeket támaszt jövőjét illetően.A táblagépek terén a Samsung megelőzte az AmazontAz idei esztendő első negyedévében a dél-koreai társaság sikeresen megelőzte az amerikai riválisát a tábla PC piacon és feljött a második helyre.A közösségi hálózatok felgyorsítják az információáramlástAz már korábban is ismert volt, hogy a közösségi honlapok a többi hálózatnál hatékonyabban képesek szétosztani az információkat, matematikailag azonban először sikerült ezt bizonyítani.Nehezen őrizhető meg a kulturális örökségünkA jelenlegi európai szerzői jog jelentős mértékben megnehezíti a különböző művek hosszú távú archiválását, éppen ezért lehetővé kellene tenni a könyvtárak számára az internetes tartalmak automatikus lementését, viszont korlátozni kellene a kópiák felhasználását - ezt sürgeti Eric Steinhauer, a Hageni Távegyetem könyvtárosa.
| Hirdetés
Cikkek Hírek |
Hozzászólások Bejelentkezéshez klikk ide (Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
|