Parányi bio­szenzorok­kal a rák ellen
2006. január 4. 19:18, szerda
Tudósok parányi bioérzékelőt fejlesztenek a rák proteinjeinek észleléséhez, ami ugyanazt a giroszkóp technológiát alkalmazza, mint a navigációs rendszerek vagy az autók légzsákjai.

Hirdetés

A giroszkóp nem más mint egy gyors pörgettyű, ami felpörgetett állapotban próbálja megtartani irányát. A rezgő korong maga nem nagyobb egy porszemcsénél, azonban a remények szerint segítségével az orvosok képesek lesznek diagnosztizálni és nyomon követni a rák leggyakoribb fajtáit, valamint megállapítani a legalkalmasabb terápiát. A cél a technika kézi eszközbe való gyúrása a szövetminták gyors és egyszerű elemzéséhez. Az eszköz a rákra jellemző jelzőanyagok, markerek, azaz proteinek vagy más a ráksejtek által előállított molekulák azonosításával működik. Ezek a rák típusától függően váltakoznak és jól megkülönböztethetők az egészséges sejtek által termelt fehérjéktől.

A kutatók által egy szilícium ostyán előállított korongok kevesebb, mint egytized milliméter átmérőjűek. Ezeket speciális DNS vagy protein mintákkal vonták be, amik a felületükhöz kötik a rákra jellemző markereket. Amikor egy rák marker a korong felületéhez tapad, az egyenetlen súlyeloszlás megváltoztatja rezgési frekvenciáját. A vibráció frekvenciái közötti különbség mérhető, lehetővé téve egészen minimális rák marker észlelését is.

A kutatás vezetője, Calum McNeil professzor szerint az új technika képes a sikeres kezelés esélyének megnövelésére. A rák elleni harc kulcsa eddig is a korai felismerésben és a hatékony nyomon követésben rejlett, melyet nagyban segíthet az új technika. Ez továbbá még a legmegfelelőbb terápiát is megállapíthatja az adott beteg számára, mivel az azt alkalmazó eszközök könnyedén kapcsolhatók lesznek a szükséges információforrásokra, mint a kórházak számítógépes hálózata, az internet vagy akár egy mobil telefon.

A technikának más betegségek esetében is nagy hasznát vehetik, különösen azoknál, melyeket baktériumok okoznak. Ezáltal gyorsan és egyszerűen átvilágíthatóvá válnak az új betegek és a látogatók, felfedve többek között olyan betegségeket, mint a tuberkulózis, így megelőzheti a fertőzések bevitelét az osztályokra. A felhasználási lehetőségek pedig nem érnek véget a gyógyításnál. Elméletileg az eljárás képes biológiai vagy vegyi fegyverekből származó részecskék érzékelésére is, egyfajta korai figyelmeztető rendszerként működve a terrorista támadások ellen. Az Európai Unió a brit Newcastle Egyetem által koordinált nemzetközi kutatásból származó technika finomítását 12 millió euróval támogatja.
Laptopok

Már 49 900 Ft-tól!

E-book olvasók

Már 17 043 Ft-tól!

Tablet PC-k

Már 23 140 Ft-tól!

LCD monitorok

Már 19 800 Ft-tól!

részletek » részletek » részletek » részletek »
Megosztás
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 

IT/Tech, Hardver
Tudomány, Mobil, Film, Játék
Hirdetés



Hozzászólások
A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
2006. jan. 13. 11:43 | válasz | #17
szopjak le a .......faszomat.
2006. jan. 09. 10:14 | válasz | #16
Hát, szentigaz, hogy én is a barackra szavaznék, de ha netán élet-halál kérdés a dolog, akkor megvenném. Nyilván elég etikátlan ennyiért adni, nem tudom mi kerül rajta ennyibe!
2006. jan. 06. 21:22 | galéria | válasz | #15
Sok.
29.000 forintért vehetsz n+1 kg barackot, annak kiveszed a magját és megeszed.
Régi tapasztalatom egyébként, hogy a biogyógyszerek ugyanannyiba kerülnek, mint a "profithajhász" gyógyszergyárak termékei, sőt többe is.
2006. jan. 06. 15:21 | válasz | #14
Tényleg az utolsó, mielőtt kimoderálnak flood miatt, de ez érdekes:

http://delibo.hu/pinfo.do?id=227
2006. jan. 06. 15:17 | válasz | #13
Esküszöm, ez az utolsó link:)
De ez már magyar:

http://delibo.hu/index.jsp?page=/info/vitamin/b/b17.html
2006. jan. 06. 15:14 | válasz | #12
http://www.armwrestling.com/Jason03.html

Ez sokkal jobb cikk, angol, sajna, de hát ez az informatika nyelve (is) :)
2006. jan. 06. 15:00 | válasz | #11
No, ez a belinkelt weboldal elég gagyi, de tény, hogy az ott hivatkozott szerző a teória "atyja".
2006. jan. 06. 14:55 | válasz | #10
Van egy elmélet, miszerint a laetril (B17 vitamin) gyógyítja a rákot. Illetve egész pontosan az a teória, hogy a rák hiánybetegség, mint a skorbut pl.

http://www.healthfreedom.info/world_without_cancer.htm
Mijo  
2006. jan. 06. 09:38 | válasz | #9
"btw: Milyen energiaforrast+meghajtast alkalmaznak a porgettyuhoz?"

Szerintem úgy gondolják a felhasználását, hogy fognak egy kézbevehető eszközt, a pörgettyű(k) egy kis mélyedésben lesz(nek), ebbe beleteszik a mintát, és már mérhetik is. A pörgetést simán megoldhatják elektromágneses elven. Az egész elmegy egy 9V-s elemről :))
Üdv: Mijo
2006. jan. 06. 01:24 | válasz | #8
"ezzel inkább egyet értek, Kis-Bob hsz-vel nem nagyon, sztem igenis próbálkoznak, de nem könnyű rájönni, még mindig nem tudják hogy mitől van rák ezzel inkább egyet értek, Kis-Bob hsz-vel nem nagyon, sztem igenis próbálkoznak, de nem könnyű rájönni, még mindig nem tudják hogy mitől van rák"
Dehogynem. Csak nem jo uzlet nyiltan kijelenteni.

btw: Milyen energiaforrast+meghajtast alkalmaznak a porgettyuhoz?
Cactus  
2006. jan. 05. 15:55 | válasz | #7
Ez tök olyan mint az olaj. Amíg valakik mocskos nagy pénzeket kaszálnak az olajon, addig a környezetbarát autók fejlesztése a süllyesztőbe kerül. Néha persze felvillantanak valamit, de édes kevés.
Ugyanilyen a rák. Amíg el lehet adni gyógyszereket addig nem csinálnak semmi érdemit. Szinte babszemet is adhatnának a rákbetegeknek. Majd egyszer lesz valami orvosság, de attól még messze vagyunk.
2006. jan. 05. 14:23 | válasz | #6
Persze oda kell figyelni az egészségre de számtalan ember van aki annak ellenére hogy egész életébe ügyelt az egészsgére mégis kinyuvvad valamilyen halálos kórban.Szóval amíg nincs meg a tuti drazsé addig cumi van.
2006. jan. 04. 22:14 | válasz | #5
2006. jan. 04. 20:33 | galéria | válasz | #4
ezzel inkább egyet értek, Kis-Bob hsz-vel nem nagyon, sztem igenis próbálkoznak, de nem könnyű rájönni, még mindig nem tudják hogy mitől van rák pl, szal amivel nem tudnak mit kezdeni... szal nehéz rájönni a dolgokra...
2006. jan. 04. 20:00 | galéria | válasz | #3
A világ egyik legnagyobb üzlete a gyógyszer ipar. Majd hülyék lesznek levágni a fejős tehenet! Lehet kezelgetni meg tonnaszámra szedni a "gyógyszereket" de megoldást sosem fognak prezentálni. Ez egy mocskos, anyagias világ.
2006. jan. 04. 19:49 | galéria | válasz | #2
Jó lenne.... Mindig ezt mondjuk. De semmit nem teszünk ellene. Pl nem figyelünk oda az egészségünkre. Ez a legalapvetőbb. De ha már arra nem is, legalább az adónk 1 százalékával támoghathatnák az emberek a kutatásokat.
2006. jan. 04. 19:19 | galéria | válasz | #1
jó lenne ha már lenne ellene gyógyszer!!!
és az AIDS ellen is...