ProArt: újabb szerzői jogvédők a porondon
2005. június 30. 13:11, csütörtök - Forrás: SG.hu
A ProArt - Szövetség a Szerzői Jogokért 2005. június 29-én, a Művészetek Palotájában tartotta bemutatkozó sajtótájékoztatóját.

Hirdetés

Az eseményen megjelentek az alapító szervezetek (ARTISJUS, EJI, FILMJUS, HUNGART, MAHASZ) vezetői, a nyomozóhatóságok (Vám- és Pénzügyőrség, Rendőrség), és egyéb hivatalos szervezetek (Magyar Szabadalmi Hivatal, Igazságügyi Minisztérium, Pest Megyei Főügyészség, stb.) képviselői, és nagyszámú ismert szerző, előadóművész és képzőművész is. Ott volt többek között Aknai János képzőművész, Benkő László (Omega), Dobrády Ákos (TNT), Kollár Klemencz László (Kistehén Tánczenekar), a Nox együttes, Rakonczai Viktor (zeneszerző, VIP, R-Port), a Unique együttes, Zsédenyi Adrienn és Bródy János is.

A Nox együttes élőben bemutatott egy részletet mindennapos próbáikból, így a jelenlévők betekintést nyerhettek abba, hogy mennyi munka, energia, odafigyelés szükséges ahhoz, hogy egy-egy produkció megszülethessen és sikeres lehessen. Énekesüktől, Péter Szabó Szilviától megtudhattuk, hogy a koncertek koreográfiáját négy hónapon keresztül készítették, minden nap több órás próbákkal. A nagylemezek elkészítése szintén hetekig tartó folyamat, Szilvi folyamatosan képezi a hangját, a táncpróbák is folytatódnak, hiszen legalább hetente egyszer gyakorolni kell. Mindezt a többi művész is alátámasztotta, hozzátéve, hogy a közönség alapvetően nagyon keveset lát abból a háttérmunkából, ami egy-egy produkció, egy-egy lemez létrejöttét kíséri.


Sokan úgy tekintenek a lemezvásárlásra, hogy azzal csak kifizetnek egy csomó pénzt, amit valaki megkap - a kiadó, a szerző, az előadó, stb. "Vagy például én", mondja Dobrádi Ákos, a T.N.T. együttes frontembere. "Azt nagyon kevesen látják, hogy ezzel a munkámat fizetik ki, azt a munkát, amellyel őket szórakoztatom, és amely kitölti az időmet, és amelyből élek. Azt is nagyon szeretnénk megértetni a közönséggel, hogy az ő érdekük is, hogy a munkánkért jövedelemhez jussunk, hiszen így tudunk színvonalas produkciókat létrehozni, aminek a legnagyobb nyertese bizony a közönség. Ahhoz, hogy vonósokat, nagyzenekart tudjunk alkalmazni a stúdióban, ahhoz, hogy a lehető legjobb dalokat választhassuk ki és készíthessük el, ahhoz sok-sok lemezt kell eladnunk - csak így tudjuk fedezni a költségeket. Ha csak másolják a lemezeinket, a költségeink nem térülnek meg, és nem tudunk újabb lemezeket készíteni, különösen nem azon a színvonalon, amit magunktól elvárunk, és amit a közönség is elvár tőlünk."

Kollár Klemencz László filmrendező, "mellesleg" a Kistehén Tánczenekar frontembere szerint különösen azok a művészek vannak nehéz helyzetben, akik egy szűkebb réteghez szólnak, kevésbé populáris zenét játszanak. "Hiszen ők sokszor azt a minimális, néhány ezer darabos lemezeladást sem tudják produkálni, ami egyáltalán ahhoz szükséges, hogy a kiadó számára a lemez elkészítése ne legyen veszteséges. Ezáltal egyre szűkül a választék, egyre kevesebb kísérletező, újító zenét mernek megjelentetni, tartván attól, hogy az veszteséges lesz. A hamisítás és a másolás tehát ily módon is a minőség rovására megy."

A ProArt (Szövetség a Szerzői Jogokért) a művészet gyakorlatilag minden ágát képviselni kivánja azáltal, hogy az alapító szervezetek között mind a szerzők, az előadóművészek, a hangfelvétel előállítók, a filmelőállítók és a vizuális művészek (képzőművészek, iparművészek, fotóművészek) közös érdekképviseleti szerve megtalálható.


A közös fellépés szükségességét Szűts László, a ProArt Elnöke a következőkképpen indokolta: "A szervezetek alaptevékenységük, az érdekvédelem és a jogkezelés mellett tulajdonképpen egyfajta kényszerből foglalkoztak a jogsértő felhasználások elleni küzdelemmel. Ráadásul mindezt külön-külön tették, holott egy-egy jogsértés alkalmával a legtöbb esetben többféle alkotó - szerzők, előadók, hangfelvétel-előállítók, stb. - jogai is sérülnek. Így közösen, az erőforrások gazdaságosabb felhasználásával, az információk megosztásával, a tevékenységek összehangolásával a közös szervezet hatékonyabban léphet fel a jogsértésekkel szemben. A jogsértések számának, mértékének elharapózása, az új technikai lehetőségek által lehetővé váló újabb és újabb jogsértő módszerek és tevékenységek megjelenése különösen indokolttá teszi a közös fellépést egy olyan szervezet által, amely valamennyi jogosult érdekeit, a teljes hazai művészeti életet képviseli. Ez a ProArt célja és feladata, amely nem csak a jogsértések elleni küzdelmet, hanem a közvélemény felé közvetítendő üzenetet is magába foglalja."

A feladatokról, a célokról és az eddigi eredményekről részletesen Dr. Horváth Péter, a ProArt igazgatója tájékoztatta az egybegyűlteket.. "A ProArt tevékenysége alapvetően két pillérre épül. Az egyik, a rövid távon is látható tevékenység kifejezetten az egyes jogsértések elleni küzdelem. Ezt különböző megállapodásokkal igyekszik a ProArt hatékonyabbá tenni, egyfelől a jogvédőkkel, például az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Alapítvánnyal (ASVA) kötött nemzetközi vonatkozású együttműködési megállapodás alapján, másfelől a hatóságokkal, így a Vám- És Pénzügyőrséggel és a Rendőrséggel is."

"Az előbbivel már létrejött formális megállapodás alapján a VPOP Közép-Magyarországi Regionális Parancsnoksága Szellemi Tulajdonvédelmi Osztályával együttműködve (melyet az eseményen jelen lévő Almási Gyula százados képviselt) már több sikeres akciót is hajtottunk végre idén márciusa, a szervezet tevékenységének tényleges kezdete óta. Többek között Vácott és Budapesten egy időben zajló, tizenegy helyszínen történő razzia során egy nemzetközi CD- és DVD-hamisító hálózatot sikerült felszámolni, egy budapesti bevásárlóközpont használt CD-ket árusító üzletében a készlet több, mint fele hamisnak bizonyult és lefoglalásra került, legutóbb pedig a Rendőrség foglalta le a legismertebb hazai fájlcserélő hálózat, a DC++ Diablo elnevezésű szerverét. Bár a szerver néhány órával később más helyszínen újraindult, a rendőrség ezt is lefoglalta, aminek hatására 29-én reggel az üzemeltetők közleményt adtak ki az Internet-en, miszerint beszüntetik magyarországi tevékenységüket."


Korábban a hamisítványok (ezek az eredeti műpéldányt próbálják utánozni) jelentettek problémát. A technika fejlődésével azonban tömegét tekintve az egyéb jogellenesen többszörözött másolatok számának drámai növekedése. illetve az interneten a jogosultak engedélye nélkül hozzáférhetővé tett szerzői művek óriási mennyisége okozza a legnagyobb gondot, oly mértékben, hogy ez a szervezet szerint veszélyezteti az új alkotások megszületését is.

A ProArt egyaránt prioritásként kezeli a kalózkodás hagyományos, fizikai formái elleni küzdelmet és az interneten keresztül történő jogsértések elleni fellépést is. Legalább ilyen fontosnak tartják azonban tevékenységünk másik pillérét, a felvilágosítást és a PR-munkát, amellyel a szerzői jogi tudatosságot, a szellemi termékek elismertségét szeretnék javítani. Mind a háztartásokat, a szülőket, mind a vállalatokat fel kívánják világosítani egyrészt a szerzői jog természetének alapjairól, de leginkább arról, hogy a tulajdonukban lévő számítógépeken a gyerekek, illetve az alkalmazottak által végzett esetleges jogsértő felhasználás milyen következményeket vonhat maga után.

Az oktatási rendszer kereteit igénybe véve magukat a diákokat is fel kívánják világosítani arról, hogy kedvenceik számára elengedhetetlen feltétel, hogy alkotó munkájukért javadalmazásban részesüljenek, hiszen számukra ez jelenti a megélhetést, és egyben ez a színvonalas alkotás garanciája is.
Kapcsolódó linkek
Megosztás
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 

Rövidhírek, sajtóközlemények
Az internet szabadságáért tüntettek Budapesten Az internet szabadságáért és a Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodás, az ACTA ratifikálása ellen tiltakoztak szombat délután mintegy ezren a fővárosban.King Arthur II - The Role-playing Wargame Kiadó: Paradox Interactive Fejlesztő: Neocore Games Honlap Rendszerkövetelmények: Minimum: Dual Core E2180 2,0 GHz-es processzor, 1,5 GB RAM, GeForce 8800 GTS vagy Radeon HD 3850 X2 grafikus kártya, 16 GB szabad hely a merevlemezen Ajánlott: Core 2 Quad Q6600 2,4 GHz-es processzor, 2 GB RAM, GeForce GTX 460 SE vagy Radeon HD 5830 grafikus kártya, 16 GB szabad hely a merevlemezen Hasonló játékok: King Arthur, King Arthur: The Druids, King Arthur: The Saxons, Total War-sorozat Kategória: stratégia A játékosok közül bizonyára nagyon sokan emlékeznek még 2009 zimankós novemberére, amikor a magyar játékfejlesztés történelemkönyvébe egy újabb fontos fejezetet írt a hazai Neocore Games csapata.Harmadára csökkentették a Sigma SD1 árátA Sigma gyártástechnológiai változtatásokra hivatkozva radikálisan átalakította csúcskategóriás készüléke, az SD1-es árazását.LG Optimus Vu és Miracle, új Nokia Egyszerre három új okostelefonról futott be hír a napokban, bár ezek közül csak kettőről tudjuk, hogy nagyjából mire is számíthatunk.Félmillió állás az appfejlesztésben Csak a tengerentúlon majdnem félmillió új állást köszönhetnek az okostelefonra és tábla PC-re fejlesztett appok megjelenésének és immár széleskörű alkalmazásának, bár ez a terület gyorsan változik.
Hirdetés



Hozzászólások
A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
gz8  
2005. júl. 05. 14:38 | galéria | válasz | #19
Itt maximum Benkő és Bródy az, akire azt mondnám, hogy maradandót és színvonalasat hoztak létre, illetve hoznak létre mind a mai napig, a többit inkább ne nagyon feszegessük...
Paul  
2005. júl. 05. 10:12 | válasz | #18
Én csak azt nem értem ,hogy a művészek saját önkifejezésük miatt csinálnak filmet,zenét stb.

Vagy nem ?

Réges régen amikor nem volt jogvédés ,meg matrica meg egyéb hülyeségek a művészek abból éltek amit a közönség önszántából ,elismerésként adott nekik + volt rendes munkájuk.

Most meg jön a sok divatember ,hogy ő ebből él bla bla...

Hát ha csak abból tud megélni ,hogy a hallgatóságtól kikényszeríti a luxuséletéhez szükséges pénzt ,akkor talán elkéne gondolkozni ,hogy valami más "szakmát" kéne keresniük...

Itt most a főleg a zenékre meg a filmekre zélzok ,a szoftverek kicsit más kategória...

írhatnék itt még oldalakat erről de a lényeg ennyi ,a hiba nem a hallgatóségban van...
2005. júl. 05. 08:43 | válasz | #17
Sose vettem (1 kivétel volt, de arra nyomós okom volt) nem akciós (1000 Ft <) műsoros CD-t, DVD-t, és ha mától minden kalózkodás, fájlcsere megszűnne, akkor se, soha, mert a fizetésemet lakásra gyűjtöm, nem nekik.
crx  
2005. júl. 02. 12:52 | válasz | #16
Hogy lehet országot alapítani mert szerintem ujat kellene.
2005. júl. 01. 23:40 | válasz | #15
fie: hülyeséget beszélsz.

1,
attól, mert pár pöcs pénzt akar akasztani, és erre az általad befizetett jövedelemadóból felállított rendőrséget és VPOP-ot sajátítja ki tetszése szerint, miközben annyira kevés a rendőr, hogy éjjel ki sem mennek helyszínre egyes kerületekben, szóval ettől még nem kell új adónemet bevezetni, kijelentve, hogy mindenki bűnös a szerzői jog megsértésében aki szélessávra fizet elő.

2,
a szélessáv most kezd elterjedni, és van olyan ország, ahol nincs adó rajta. Ez egy eléggé fejlett ország. Ha most a te hülye ötleted megfogan valamelyik majomivadék agyában, és bevezetik, akkor érdemes lesz szlovákiába költözni és nem csak ott adózni, hanem ténylegesen ott is élni, max majd összedobunk egy sztrádára valót, hogy könnyű legyen bejárni.

3,
Legyen már annyi inteligenciád, hogy különválasztod a kalózkodást a illegális file letöltéstől, mert az két különböző fogalom. Például ezen második kategória magyarországon NEM létezik.

4,
Nem mondod, hogy ebben az országban van olyan, aki 'alkotó'... Ezek a zenekarok 1 saját ötlettel nem rendelkeznek, és nem azért nem boldogulnak külföldön, mert nem ismernek más nyelvet. "Ez nem fabulod, ez szar"...
dez  
2005. júl. 01. 19:54 | válasz | #14
Rettegnek a sztár-biznisz leáldozásától... Méghogy a vevőnek saját izlése legyen!?
crx  
2005. júl. 01. 18:04 | válasz | #13
Ha netalántán a tnt meg a tőbbi nagyérdemű zenész művész siránkozna akor nézen már szét eme kishazánkba hogy mi is zajlik itt. Amit ő egy honap alat keres meg az egy fizikai munkás soha életébe nem tudja őszeteni. A győzike autoja sokak szerint nem is lehet enyi pénzt keresni legálisan.Akor ki is foglalkozik it illegális tevékenységel? No koment amugy réges régen nem érdekel a téma mert csak felhuzom magam rajta de a minimálbérből élő embereket kellene figyelembe venni. És utána vagdalozni hogy illegális meg miegymás. A zeneszerzők tudják mi 50 ezer forint 30 napra na ezzel lehet kalkulálni. A szerzői jogokrol meg csak anyit hogy az üres lemezeken lévo jogok egyenlőek a O val mert ha az én képeimet teszem fel rá akor is lefoglalják mert írott lemez enyi. Amugy meg csináljanak még vagy 5 ijen céget mert kell a lovét leírni valahol eről szol az egész semi másrol.
2005. júl. 01. 16:35 | válasz | #12
******************************
*********************
********************************************************************
(moderated by user...)
xavier  
2005. júl. 01. 13:43 | válasz | #11
Jajaaj a sok munka meg a sok zenkari kiséret ésatöbbi ,de sokba kerül...
Hát kérem ellehet menni gályázni egy sz*ros irodába napi 8 órát és akkor tisztába lesznek a nagyraértékelt művészek mi a munka és mi az a 4-5 ropi amit kifizetek az általában f*stalicska legújabb nagylemezekért.
2005. jún. 30. 21:58 | válasz | #10
bazz, ne aggyá már nekik ötleteket
fie  
2005. jún. 30. 19:56 | válasz | #9
Ha már a cd-t azóztatják! Van egy ötleltem: terjessze be a proart törvényjavaslatnak, hogy minden szélessávú előfizesé árában legyen 20% művészeti adó, mert biztos, hogy erre használják a netet az emberek.
Sőt, az mp3 lejátszókat, a dvd lejátszókat, a számítógépek hangkártyáit, a dvd írókat ...

fie  
2005. jún. 30. 19:51 | válasz | #8
A gond csak ott van, hogy el eladott cdért az alkotó nem sokat kap. Ezért kit szíd, a felhasználót, aki nem támogatja. Kérem, ez így nem megy: a kereskedő, a kiadó és az állam és a művés is keressen egy terméken. Mennyit is kap a művész? Megtudhatod itt.
A statisztika kedvéért: nem hallgatok magyar zenét.

Frank99   2001. 02. 08. óta regisztrált VIP fórumozó 2001. 02. 08. óta regisztrált VIP fórumozó 2001. 02. 08. óta regisztrált VIP fórumozó2001. 02. 08. óta regisztrált VIP fórumozó
2005. jún. 30. 17:27 | galéria | válasz | #7
BASWA...
troc  
2005. jún. 30. 16:02 | válasz | #6
index begyalázza őket, szétröhögtem magam:
http://index.hu/kultur/pol/proart050629/
pemga  
2005. jún. 30. 15:25 | válasz | #5
Erre ad nagyrészt megoldást a iTunes. De feltörekvő (esetleg hobbi, underground) zenekarok nyomulnak nagyon a fájlcserőlőkön maguktól is. Ők abból élnek, hogy "koncerteznek" (értsd. fellépnek művházakban :)), nem abból, hogy embereket perelnek be. Van ahol ennek is van kultúrája.

Egyébként az Artisjus a működési költség levonása után a népszerűségi lista (eladási statisztikák) alapján oszt. Na, kik a népszerűek? Megasztár, Mário, Matyi és a hegedűs, stb. :)) Biztos tömve volt az a Diablo ezekkel, ugye? :).
http://www.mahasz.hu/m/hu/toposszchart2004.php
2005. jún. 30. 14:40 | válasz | #4
Így van. Bár én azt mondom, jusson mindegyiküknek, a kicsi kis bandáknak is, meg a nagyoknak is, arányosan. De akkor a bandák verődjenek össze, aztán közösen hozzanak létre egy szervezetet a saját érdekeik védelmére. Itt pont fordítva történt, így aztán bűzlik ez az egész...
ZoliJ  
2005. jún. 30. 14:15 | válasz | #3
A Diablo hub érdekes módon most is megy
hPi  
2005. jún. 30. 13:33 | válasz | #2
Mellesleg semmi bajom nincs azzal, hogy támogassam kedvenc előadóimat, de az ilyen nyomoroncoknak, mint a (b)asva vagy a proart, nem fogok pénzt adni. Én fizessem ki a proart igazgatójának a gyerekének az oktatását? Vagy az új mercit? Túrót.
hPi  
2005. jún. 30. 13:30 | válasz | #1
Csesszék meg, ahelyett, hogy újabb és újabb szervezeteket csinálnak, ahova csak nyomják a pénzt, inkább csökkentenék a CD-k, DVD-k árát, akkor lehet, hogy valaki meg is venné.
"Azt nagyon kevesen látják, hogy ezzel a munkámat fizetik ki, azt a munkát, amellyel őket szórakoztatom, és amely kitölti az időmet, és amelyből élek" mondja a TNT frontembere. Én speciel utálom a TNT kornyikálását, akkor miért fizessek az üres DVD vásárlásakor plussz pénzt, amire ráadásul a saját fotóimat írom fel?
Egyenek sz@rt, léhűtő banda tnt, artisjus, (b)asva, proart.