![]() |
| |
| Főoldal | IT/Tech | Tudomány | Játék | Mobil | Digicam | Film | Letöltés | Tárhely |
Szolgáltatások További cikkek Kiemelt cikkek |
Késik az FVD bemutatkozása
2005. március 31. 12:42, csütörtök
Elfogadták a tajvani DVD-utód formátum specifikációit. Ugyan az eredeti ütemtervhez képest csúszik a Forward Versatile Disc (FVD) program, ám így is nagy az érdeklődés az új szabvány iránt.
Az új formátumot fejlesztő cégek legfőbb célja az volt, hogy olcsó alternatívát tudjanak kínálni a DVD-vel, illetve a HD-DVD-vel és a Blu-Rayjel szemben. Ez úgy valósulhat meg, hogy a tajvani gyártók így megspórolják a DVD Forum nevű szakmai szervezet által kiszabott, a hardver- és a szoftvereszközöket egyaránt terhelő licencdíjakat.
A fejlesztésben résztvevő Ipari Technológiai Kutatóintézet (ITRI) és az Optoelektronikai és Rendszer Laboratórium (OESI) bejelentette, hogy elfogadták az FVD első specifikációit. A Forward Versatile Discek átmérője a CD-knél és a DVD-knél már megszokott 12 centiméter lesz, és az adatok írásához, illetve az olvasásához 650 nanométeres hullámhosszú vörös lézert használnak, éppen úgy, mint a DVD-k esetében. Eltérés azonban, hogy az egyes adattároló sávok egymáshoz közelebb helyezkednek el, így egy FVD-lemezre elméletileg 6 GB-nyi adat fér fel. Két adattároló réteggel az adattárolási kapacitás 11 GB-ra növelhető és így egy 135 perc hosszú, 1920x1080 pixeles felbontású film számára is van hely egyetlen lemezen. Az ITRI és az OESI előzetes becslése szerint egyébként egy FVD-lemez tizedannyiba fog kerülni, mint egy HD-DVD diszk. Az adatokat a Microsoft Windows Media Video (WMV) 9 és Windows Media Audio (WMA) 9 formátumba lehet kódolni. Ezeknek a formátumoknak a licencösszegei ugyanis jóval olcsóbbak, mint az általánosan használt MPEG-szabványok után fizetendő díjak.
Az első FVD-lejátszókat a BenQ, a Liteon és a Ritek, míg az első FVD-lemezeket az Optodisc és a Prodisc fogja piacra dobni. Az első Forward Versatile Discen megjelenő tartalom tajvani lesz, így hat tajvani játék- és három dokumentumfilm lesz ebben a formában elérhető. A filmeket, a nyersanyagokat és a lejátszókat együtt mutatják be az idén áprilisában megrendezendő Digital Electronic Life Show nevű kiállítás keretében Taipeiben. Kapcsolódó cikkek
Kapcsolódó linkek
![]() VIA: itt az 50 dolláros minipécé Érdekes megoldással próbálkozik a jelenleg inkább helyét kereső gyártó, amely árában még az évekig oly sokat tárgyalt százdolláros laptopot is leveri, ám belső összetétele miatt komoly kétségeket támaszt jövőjét illetően.Titkolják forrásaikat a cégóriásoknál dolgozó kutatókAz olyan nagy technológiai konszernek, mint a Facebook, a Google vagy a Microsoft azt a stratégiát követik, hogy nem hozzák nyilvánosságra tudományos munkáik fontos részleteit.A táblagépek terén a Samsung megelőzte az AmazontAz idei esztendő első negyedévében a dél-koreai társaság sikeresen megelőzte az amerikai riválisát a tábla PC piacon és feljött a második helyre.A közösségi hálózatok felgyorsítják az információáramlástAz már korábban is ismert volt, hogy a közösségi honlapok a többi hálózatnál hatékonyabban képesek szétosztani az információkat, matematikailag azonban először sikerült ezt bizonyítani.Az Apple és a Samsung veszik a legtöbb félvezetőt Nemcsak az okostelefonok versenyében, de a félvezetőkre fordított összeg tekintetében is a címben szereplő két cég vezet, ami jól mutatja sikerük mértékét.
| Hirdetés
Cikkek Hírek |
Hozzászólások Bejelentkezéshez klikk ide (Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
|