Egész repülőrajt irányíthatna egyetlen pilóta
2004. július 27. 18:40, kedd
A brit kormány egykori védelmi kutatási és fejlesztési hivatala, a jelenleg QinetiQ névre keresztelt cég fejlesztette ki azt a technikát, ami lehetővé tenné egy pilóta számára akár öt repülőgép irányítását is egy bevetés során anélkül, hogy folyamatosan figyelemmel kellene kísérnie azokat.

Hirdetés

A vadászpilóták egész repülőrajt irányíthatnának a levegőből egy brit űrrepülési cég által kifejlesztett rendszer segítségével. A rendszer egy új, a Eurofightert modellező szimulátor részeként mutatkozott be. A rendszer öt robotrepülőgép egyszerű feladatokra való programozását teszi lehetővé, mint például egy terület átvizsgálása ellenséges járművek után kutatva. A robotrepülők a pilóta irányítása alatt szoftver "ügynököket" használnak küldetésük végrehajtásához. Ezek az ügynökök meghatározott céllal rendelkeznek - mint például az ellenséges célpontok megtalálása, hogy a fentieknél maradjunk - és képesek függetlenül megbirkózni a különböző eshetőségekkel.


"A robotrepülőknek elég intelligenseknek kell lenniük, hogy a megfelelő dolgokat végrehajtsák anélkül, hogy emberi irányításra lennének utalva" - mondta Jon Platts, a QinetiQ önrendelkezésű légijármű ágazatának műszaki igazgatója. Egy felderítési és megsemmisítési küldetés esetében a robotrepülő lokalizálja a potenciális célpontot és egy felvételt küld a pilótának, aki további utasításokat adhat támadásra, vagy a keresés folytatására, emellett azonban a pilóta maga is felülbírálhatja a robot automatizált viselkedését és akár átveheti egy-egy gép irányítását, ha szükséges. Ha a robot és a pilóta közötti összeköttetés megszakad, akkor is képeseknek kell lenniük küldetésük önálló folytatására és a bázisra történő visszatérésre.

"A mikrokémektől a lopakodó bombázókig a robotrepülőgépek valósággá váltják az embernélküli repülőgépek elképzelését" - mondta Peter Birkett, a cueSim nevű szimulátort kifejlesztő cég igazgatója. "A szimulátor életre kelt egy olyan jövőbeli harci környezetet, ahol egy gyors sugárhajtású gép irányít egy egész robotrajt, ezáltal jóval nagyobb tűzerőt és felderítési képességet vonultat fel" - tette hozzá.


A szimulátor két pilótafülkét kapcsol össze egy hálózaton keresztül, így két pilóta végezhet tandemrepülést. A rendszer tulajdonképpen a számítógépes játékokban is egyre gyakrabban megtalálható szoftver technikákat alkalmazza. Platt biztos benne, hogy a technikájuk könnyedén átültethető a szimulátorról a valós életbe, ami szerinte 10 éven belül megvalósítható is lenne, ha bizonyítják biztonságosságát a fő akadálynak számító felügyeleti szervek előtt.
Kapcsolódó linkek
Laptopok

Már 49 900 Ft-tól!

E-book olvasók

Már 17 043 Ft-tól!

Tablet PC-k

Már 23 140 Ft-tól!

LCD monitorok

Már 19 800 Ft-tól!

részletek » részletek » részletek » részletek »
Megosztás
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 

IT/Tech, Hardver
Tudomány, Mobil, Film, Játék
Hirdetés



Hozzászólások
A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
2004. dec. 23. 20:06 | galéria | válasz | #17
Lassan a gépektől kell megvédenünk magunkat, mint a terminatorban....
2004. aug. 02. 12:52 | válasz | #16
gengszterváltás
Ez jó! Ezt még nem hallottam
:)))))))))
Tetsuo  
2004. júl. 31. 01:46 | válasz | #15
Aktuál.. már a gengszterváltás óta aktuál. :(
spR  
2004. júl. 30. 14:41 | válasz | #14
Látom ide is belopódzik az aktuálpolitika :))
2004. júl. 29. 15:32 | válasz | #13
Tévedés!

1 pilótára lesz pénz, aki minimálbért kap, és a szimulátor alapját pedig a Retaliátor nevű program alkotja majd, melyet átprogramozzák, hogy Y2K kompatibilis legyen.

A repülőkre pedig lesz pénz. Közneszerzésen veszik meg (természetesen sokszoros áron, mert van miből), és ripsz-ropsz megtriplázzák az államadósságot.

És ha netalán ezek után rájönnének, hogy túl sokat költöttek a project-re, akkor "faragnak" a költségeken és szegény pilótától majd megvonják az ingyenes BKV-bérletét, mert "...HÁT SPÓRÓLNI KELL!!!"

2004. júl. 28. 18:32 | válasz | #12
De nálunk valószínűleg csak a szimulátorrészre lesz pénz, gépek nélkül... :)
bah  
2004. júl. 28. 15:32 | galéria | válasz | #11
Szerintem ha kész magyarországnak kéne vásárolni pár ilyet.Még jól jöhet ha megtámadnak a románok.
2004. júl. 28. 14:50 | válasz | #10
vagy a 15 éves palesztin WWW-h4x névre hallgató internet terrorista átveszi a gépfölött az irányást a saját kis műholdja segítségével : )
2004. júl. 28. 14:48 | válasz | #9
Windows crashed on one of the fighter planes, due to this error they have eradicated Paris and Berlin from the face of the planet.

We are sorry for the inconvience, our apologies to the families, friends... bla bla

bring it on :X)
2004. júl. 28. 14:29 | galéria | válasz | #8
És élőben közvetített online contesteken fogják válogatni a pilótákat akik hálóba kötött gépeken, két DOOM3 forduló között ezen a szimulátoron fognak versenyezni a melóért.
Cat  
2004. júl. 28. 11:59 | galéria | válasz | #7
nem, de többszörös hatékonyság és 5ödakkora veszély a pilóta számára
Joxy  
2004. júl. 28. 09:51 | galéria | válasz | #6
5 repülögép = 5szörös fizetés?

rolika  
2004. júl. 28. 09:04 | galéria | válasz | #5
ja, hol tarthat a fejlesztés, ha ez már nyilvános...
tajfun   "Rest in Peace tajfun" 
2004. júl. 28. 06:23 | válasz | #4
Ilyen mar a Command & Conquerben is volt. :)
Tetsuo  
2004. júl. 28. 00:43 | válasz | #3
Amcsik sem tétlenkednek.
Bucser  
2004. júl. 28. 00:35 | galéria | válasz | #2
"A robotrepülők a pilóta irányítása alatt szoftver "ügynököket" használnak küldetésük végrehajtásához"

Good Morning Mr. Anderson:) My name is Agent Smith...
2004. júl. 27. 19:37 | válasz | #1
"A robotrepülőknek elég intelligenseknek kell lenniük, hogy a megfelelő dolgokat végrehajtsák anélkül, hogy emberi irányításra lennének utalva"
terminatorbol lassan valosag lesz....... ott is igy kezdodott