Semmi köze a Neander-völgyieknek a ma emberéhez?
2004. január 30. 00:29, péntek
Kutatók összehasonlították a modern és az ősi ember koponyáit a Neander-völgyiekkel valamint a nem ember főemlősökével, beleértve a csimpánzokat, gorillákat és páviánokat. A végkövetkeztetés: az ember legalább annyira különbözik a Neander-völgyiektől, mint a gorilláktól.

Hirdetés

Az összehasonlító tanulmány szerint valószínűtlen hogy a Neander-völgyiek ősi csoportja a ma élő ember elődje lett volna. A tudósok hosszú ideje vitáznak a modern ember rokonságán a Neander-völgyiekkel, a zömök, erőteljes vadászokkal, akik 100.000 évig uralták Európát mielőtt a modern ember érkezésével kihaltak volna.


A Neander-völgyi és a mai ember arca profilból

Az új tanulmány - melyet Katerina Harvati, a New York Egyetem antropológusa vezetett - 15 alapvető ismertetőjegyet vizsgált a Neander-völgyiek, a korai modern emberek, a jelenlegi emberek és más főemlős fajok koponyáján és arcán. A kutatásban kimutatták, hogy az emberek és a Neander-völgyiek között mért különbségek jóval nagyobbak, mint ami egy-egy csoport alfajai között felfedezhető lenne, ami azt jelzi, hogy a Neander-völgyi nem az ember egyik alfaja volt. Mitöbb a különbség nagyobb volt, mint amit az ember és a hozzá köthető főemlősök között találtak.

Bár Harvat szerint az elemzés "nem zárhatja ki teljes mértékben" az ember és a Neander-völgyiek kapcsolatát, erőteljesen arra utal, hogy két külön fajról van szó. Jelentése csupán négy hónappal azután készült el, hogy Erik Trinkais a St.Louis-i Washington Egyetem antropológusa bejelentette felfedezését egy romániai barlangban talált álkapocs-csontról, ami a legkorábbi emberre utaló bizonyíték Európában. Az álkapocs-csont 34.000-36.000 éves lehet, ez nagyjából egybeesik azzal az idővel, amikor az ember átfedte a Neander-völgyieket. A csontról megállapították, hogy hasonló jellemvonásokkal rendelkezik mint a korai modern emberé, azonban egyes vonások lehetséges Neander-völgyi kapcsolatról árulkodnak, állítják a kutatók. Ez a Neander-völgyiekkel való keveredés lehetőségére utal.

Tavaly márciusban Richard G. Klein, a Stanford Egyetem kutatója által végzett DNS vizsgálatok azt mutatták, hogy a Neander-völgyiek és az ember közös őssel rendelkezik, arra azonban nincs bizonyíték, hogy a két faj nagyobb számban kereszteződött volna, ami azt jelenti, hogy amikor a Neander-völgyiek kihaltak, akkor génjeiket is magukkal vitték.

Egy 2002-ben megjelent tanulmány mégis arra utal, hogy a mai emberek génjeiben felfedezhetők a Neander-völgyiek és más az emberi faj kihalt ágainak génmaradványai. Az Alan R. Templeton biológus által készített jelentés szerint legalább két jól elkülöníthető emberi kivándorlás volt Afrikából, az első 420.000-840.000 évvel ezelőtt, a második pedig 80.000-150.000 évvel ezelőtt zajlott. Templeton publikációja szerint a legutóbbi vándorlás, de feltehetően mindkettő, nem "cserefolyamat" volt. A DNS bizonyítékok alapján sokkal inkább kereszteződésről beszélhetünk.
Laptopok

Már 49 900 Ft-tól!

E-book olvasók

Már 17 043 Ft-tól!

Tablet PC-k

Már 23 140 Ft-tól!

LCD monitorok

Már 19 800 Ft-tól!

részletek » részletek » részletek » részletek »
Megosztás
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 

IT/Tech, Hardver
Tudomány, Mobil, Film, Játék
Hirdetés



Hozzászólások
A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
2004. feb. 12. 18:28 | válasz | #34
attól még, hogy a neandervölgyi ember fejre hízott, mint a vöröhagyma még nem következik, hogy szétvette a koponyáját a nagy ész. A tekervényesség sokal lényegesebb tulajdonság.
Zéta  
2004. feb. 02. 12:11 | válasz | #33
Azt én sem állítom, hogy egy faj lenne az ember és a főemlősök, bár lehet, hogy félreérthetően fogalmaztam. Szex meg lehet, csak utód nem lesz belőle :-)
Sunyi  
2004. feb. 02. 09:21 | válasz | #32
Ha meg a 8. hozzászólásomra céloztál, akkor felhívnám a figyelmed a legvégén lévő ...-ra, ami (lehet, hogy csak nálam) ami nálam a b@ssza+ szar a világ, de mit csináljak vele?
Sunyi  
2004. feb. 02. 09:18 | válasz | #31
Mi a bajod? A vicc tényleg előítéletes, mint bármely rendőr, orvos, zsidó, cigány, uram bocsá szőkenős vicc. A többi hozzászólásomban kevesebb volt az előítélet, mint egy bokánfosott mókusban. De ha neked ez esett le belőle. Akkor itt írom le neked: Semmi bajom nincs a más gondolkkodásuakkal/bőrszínűekkel. Még csak a más nemzetűekkel sincs. Cöcö ítélj csak meg egy vicc alapján Neandervölgyi =].
2004. feb. 02. 02:40 | válasz | #30
DNS helyett a végén kromoszómát értsetek, akkor jó lesz. :)
2004. feb. 02. 02:37 | válasz | #29
Azért a főemlősökkel nem vagyunk egy faj... Ezek a DNS összehasonlítások egyébként picit sántítanak, igaz, hogy "matching" kísérletekben kijön a magas százalék, de a DNS lánc konkrét elrendezése rengeteget változott. Egyszer láttam biokémia előadáson egy ábrát arról, hogyan változik meg az emberi DNS a főemlősökben: az emberi DNS-ek sorban meg voltak jelölve pirossal, zölddel, stb., a megfelelően markerezett csimpánz DNS pedig úgy nézett ki, mint egy csíkos zokniból álló szennyeshalom :) Ezért is lehetetlen az ember keresztezése majmokkal, mert ha a gének nincsenek megfelelő helyen, nem lehet szex. Génmanipulációval persze megoldható.
Zéta  
2004. feb. 01. 15:55 | válasz | #28
A jódhiánynak a fokától függően súlyosak a tünetei. A legrosszabb eset, amikor már a magzati fejlődés alatt is csak minimális mennyiség jut a szervezetbe. Az igazán súlyos, egész élet alatt fennálló jódhiányban már nem csak a nyak vastagszik, hanem a koponya is erősen torzul, térfogata megnő.
Ezek a tünetek valóban nem alfaj- vagy raszfüggőek, de az az orvosok állítása, hogy a nagyon súlyos jódhiányos betegek koponyáját ránézésre jóformán lehetetlen lenne megkülönböztetni a neandervölgyiek maradványaitól.

Akit mélyebben érdekel a téma, az az Élet és Tudomány valamelyik tavalyi számában olvashat erről egy cikket.
Zéta  
2004. feb. 01. 15:39 | válasz | #27
Az emberek DNS-e csak minimális mértékben tér el egymástól, sőt a főemlősök DNS-től sem nagyon. A talált különbségek bőven beleférnek az egy faj két egyede közötti eltérés várható nagyságába.
2004. feb. 01. 15:00 | válasz | #26
Picit rosszul írtam, az apuka esetében az Y kromoszóma ez a nem keveredő rész.
2004. feb. 01. 14:57 | válasz | #25
Nana: először is nem csak az összes európai, hanem mindenki, másrészt 1 ősanyától, aki 150 ezer éve élt és egy ősapától, aki kb. a jelzett időben élhetett... Másrészt nem érted a mitokondriális Éva-kutatások lényegét: szó nincs róla, hogy ezen két ember génkészletét hordozná mindenki, csak a génjeink egy pici speciális része az, ami az övék. Ez a speciális rész a mitokondrium nevű sejtszervecskében van és nem keveredik szex közben, viszont a sejtmag génjei agyba-főbe kereverednek minden új utódban, szóval attól, hogy a mitokondriális Éva egyenes ági leszármazottjai vagyunk, még bőven lehet minden más felmenőnk Neandervölgyi. Harmadrészt, honnan tudod, hogy ez a két ős nem volt Neander-völgyi?
nirod  
2004. feb. 01. 11:14 | válasz | #24
A vak is látja, olyanok mint két tojás :)
2004. feb. 01. 03:11 | válasz | #23
most en nem tom mivan de nekem is ilyen a homlokom... :) akkor en vagyok az utolso peldany?:)
Hm  
2004. jan. 31. 20:58 | válasz | #22
Úgy tudom, hogy a megvastagodott nyak ami elsősorban a jódhiány jele, és ez nem köthető régebbi fajokhoz.Amikor egyes indián törzseket felfedeztek, vastagnyakúaknak titulálták őket.De ez nem rasz, vagy fajfüggő.
A cro-magnoni embernél is lehetett bizonyos törzseknél jódhiány, de vitaminhiány stb is.
A megváltozott koponyalakról pedig az egyiptomiak is tudnának mesélni amikor a fáraót olyan fejfedőkbe bújtatták, és ott szerintem inkább a D-vitamin hiány dominált.
Csatti  
2004. jan. 31. 16:46 | válasz | #21
Ez oké, de a cikk dns vizsgálatokra is hivatkozik, a jódhiány pedig nem hiszem, hogy megváltoztatná a dns szerkezetet.
Zéta  
2004. jan. 31. 12:01 | válasz | #20
Az a baj, hogy az egyes tudományterületek között roppant rossz a kommunikáció. A neandervölgyiek pl. hiánybetegségekkel foglalkozó orvosok szerint a mai ember jódhiányos táplálkozásának tipikus jeleit mutatják. A megváltozott kopony alak és méret pontosan ilyen hiánybetegségnek a tünete. További tünet, hogy a nyelv rendellenesen nagyra nő, és a beteget nem tudja becsukni tőle a száját. Mivel a megnagyobbodott nyelv folyamatosan dörzsöli a fogakat, azok megkopnak. A neandervölgyiek koponyamaradványain mindig megfigyelhetők ilyen jelek. Ez a feltevés megmagyarázza azt is, hogy miért találnak egyre több olyan leletet, amely egyszerre mutat neandervölgyire és mai emberre utaló jegyeket. A jódhiány ugyanis a tengeri halászat megjelenése és partoktól a szárazföld belsejébe irányuló kereskedelem miatt fokozatosan enyhült, így a hiánybetegség tünetei is. Vagyis szerintük a neandervölgyiek nem egy külön fajt alkottak, hanem egy raszt, amely alkalmazkodott a jégkorszaki Európában uralkodó körülményekhez.
Csatti  
2004. jan. 31. 09:40 | válasz | #19
Vhol olvastam anno, hogy a neandervögyi ember fejuének jóval nagyobb űrtartalma volt, épp ezért nagyobb is volt az agya. Így egyáltalán nem biztos, hopgy hülyébb volt nálunk, sőt valószínűbb lehet az ellenkezője.
Mice  
2004. jan. 30. 20:07 | válasz | #18
ha előítételetmentes lenne a szöveged még talán egy fancsali mosolyt is érdemelnél, így viszont szánalmas...
gyraph  
2004. jan. 30. 13:17 | válasz | #17
Erdekes...errol kb.3-4 eve lattam filmet a discovery-n. Hatalmas hirerteke van.
2004. jan. 30. 13:06 | galéria | válasz | #16
:DDDDD
xmacx  
2004. jan. 30. 12:54 | válasz | #15
szerintem kevés mértékben de keveredtünk velük.
azaz néha közöttünk is felfedezhetőek a jellemvonások. ez nem vicc
bbbb  
2004. jan. 30. 12:14 | válasz | #14
Kedvs belax!

Neander nem egy geologiai kepzodmeny, hanem egy konkret volgy neve.
kifli  
2004. jan. 30. 11:54 | válasz | #13
Tényleg!HOMOSEXUAL!!!!!:)
A másik meg becsmérlően/undorral néz a közeledő homoki példányt!!!
2004. jan. 30. 11:34 | válasz | #12
nem ugy néz ki a kép mintha a neandervollgyi meg akarná csokolni az embert... de az nem akarná? :)
FtranX  
2004. jan. 30. 11:05 | galéria | válasz | #11
nemrég láttam a tévében egy csókát akinek félvér (néger/fehér) apja volt és ázsiai (filippin(?) anyja. elég idióta feje volt. :))
Kifli  
2004. jan. 30. 10:37 | válasz | #10
Ja!Én is mintha láttam volna néhány Neander-völgyi félembert.Sőt ismerek is 1et!:)
"e öhöm e bódottá, ee öhök bódottá!" "tíbíja aszt a tétháom évet mia leüli a vétén!" MATISZ!!!!
belax  
2004. jan. 30. 09:35 | válasz | #9
Mondjuk az hülyeség, hogy Neandervölgyi enber, mert ilyen nincs. A geológusok tudják, hogy a folyóvölgyek nem neandereznek, hanem meandereznek. Tehát a cikk tárgya helyesen: A Meandervölgyi enber
Sunyi  
2004. jan. 30. 09:14 | válasz | #8
Akkor is lesz rasszizmus.
-Te büdös exfeka! Az üküknagyapád feka volt!
...
Cat  
2004. jan. 30. 08:52 | galéria | válasz | #7
szerintem a fennti tény elég nyilvánvaló volt eddig is, legalábbis a discoverys sorozatokban határozottan állítják, hogy a cromagnoni kipusztította a jóval békésebb neandervölgyit
másrészt azt is figyelembe kell venni, hogy ugye ma már genetikailag bizonyított tény, hogy az összes európai ember 11 ősapától és ősanyától származik, és ezek 33-34ezer évvel ezelőtt éltek, szóval kizárható, hogy neandervölgyiek lennénk
egyébként szvsz elég fura két különböző emberFAJról beszélni (ugye a faj alapjellemzője, hogy csak fajtán belül hozhat utodot)
ceizel endre egyébként asszonta pár hete ATVn, hogy szerinte 300-500 év mulva eltünnek a nagyrasszok, azaz megszunik a kinai/néger/europai, és egyetlegyen közös ember lesz
2004. jan. 30. 08:43 | válasz | #6
A nagy mészárlás? :)
Sunyi  
2004. jan. 30. 08:30 | válasz | #5
A Neander-völgyi "ember" arca profilból hasonlít jópár emberre, ha nem nézzük a 25°-os szögben dőlt homlokát ;).

Takarjátok csak le a homlokát, és akkor máris beugrik az zinteligensebb kidobómann képe, vagy épp a helyi tírpák képe.

Lehet, hogy nem vagyunk teljesen egy ágon, de akkor meg összekeveredtünk.
>>==> A Neandervölgyiek itt vannak közöttünk! Bár nem IQfighterek, de itt vannak!
Lehet, hogy ott van egy a te munkahelyeden is!!! =)

Amúgy erről jutott eszembe 1 vitzecske:

Nemrég hallottam, hogy a földön minden 4. ember kínai. Mi 5-en vagyunk a családban, ezek szerint közüllünk valaki tuti kínai.

Az apám Béla, és az anyám Judit + itt vagyok még én is, a nővérem Lian Chi Ce és a bátyám Sanyi. Szerintem Sanyi az... =]
2004. jan. 30. 07:28 | galéria | válasz | #4
szerintem a japcsik se emberek mert kék a hajuk és ferde a szemük... ROTFL
lola..  
2004. jan. 30. 06:58 | válasz | #3
Ismét egy bődületes marhaság.
Ha semmi mást nem néznek, csak különböző fehér embertől való koponyákat, már ott is iszonyú nagy eltérések vannak. És akkor hol vannak még a sárgák meg a négerek?
selwik  
2004. jan. 30. 02:04 | válasz | #2
Ők az ellenség. Már Lőrinc L. László is megírta:))
2004. jan. 30. 01:50 | válasz | #1
Most akkor mi van???