Újra a nukleáris rakéták felé fordul a NASA
2003. január 22. 09:37, szerda
A NASA 2004-es költségvetési kérelme, melyet februárig zároltak, míg Bush elnök a Kongresszus elé nem terjeszti kiadási terveit, jelentős mértékben emelte a kitatarozott nukleáris meghajtási kutatásokra fordítandó összeget, melyet az űrhivatal a hangzatos Prometheus Tervezet névre keresztelt.

Hirdetés

Nem hivatalos források szerint jelentős összeg várakozik a Prometheus-ra a költségvetésben, több mint amit akár az űrhivatal is várt. Először a Los Angeles Times január 17-i számában szólaltatták meg a NASA szóvivőjét. A történet szerint a Bush kormányzat engedélyt adott az űrhivatalnak egy nukleáris meghajtású rakétára, ami nem csupán a Mars utazást teszi keresztülvihetővé, de az írás szerint a nukleáris rakéta munkálatai a kaliforniai űrrepülési cégeknek is áldást jelentenek. Az újság riportere, Peter Pae a NASA vezetőjének, Sean O'Keefe exkluzív nyilatkozatára hivatkozva elmondta, az űrkezdeményezést maga Bush elnök jelenti be január 28-án. A NASA szóvivője, Don Savage hangsúlyozta, a történet félremagyarázott több elemet is melyet O'Keefe fejtegetett az űrhivatal Nukleáris Űrkezdeményezésével (NSI) kapcsolatban, Pae azonban kitart írása mellett, mondta a SPACE.com-nak.

A NASA nem kíván részleteket elárulni a Prometheus Tervezetről, a szóvivő csak annyit volt hajlandó elmondani, hogy "nagy részben az NSI egy átkeresztelt része, amit már múlt évben bejelentettek". A program azon részére utal, mely a maghasadásos reaktorokra és az űrbeli meghajtásra összpontosul. Savage nem erősítette meg az L. A. Times álláspontját, miszerint a Prometheus az NSI jelentős bővítménye lenne. Az év elején már bejelentette az űrhivatal, hogy tőkét keres a Nukleáris Űrkezdeményezéshez. A program új típusú radioizotóp termoelektronikus generátorokat (RTG-k) fejleszt ki, valamint kutatásokat eszközöl a nukleáris meghajtás területén is. Ez a technológia nem csupán a Naprendszer robotok általi felderítését szolgálná. Az NSI kutatás megnyithatja a kaput az emberek számára is, hogy gyorsabban elérjék a távoli célpontokat, ha Amerika egy ilyen hosszú távú célkitűzés mellett dönt.


Az NSI a fejlett robotfelderítés számára fejleszt reaktor-technológiákat, tette hozzá Savage. "Nem hagyjuk figyelmen kívül az ionmeghajtást és a hasonló természetű dolgokat sem... azonban nem egy adott emberi Mars expedíció a célunk" - mondta. Savage szerint a nukleáris rakétát könnyű félremagyarázni a nagyközönség számára. "Az emberek gondolataiban egy olyan rakéta körvonalazódik, ami radioaktivitást lövell ki, azonban ezek a programok nem erről szólnak."

A NASA-nak 125,5 millió dollárra van szüksége az NSI beindítására, számításaik szerint az elkövetkező 5 évben 1 milliárdot költenének az NSI-re, az elsődleges cél az új RTG-k megépítése, melyek nem nukleáris reaktorok, a 238-as plutónium természetes bomlásából származó hő felhasználásával termelnek elektromosságot. A múltban már több expedícióban is alkalmazták ezeket az eszközöket, mint a Galileo vagy a Cassini szonda esetében.

Az ember útja a vörös bolygóra jóval megvalósíthatóbbá válik a Prometheus jóvoltából, amit többen is örömmel fogadtak, mint például Robert Zubrin, a Mars Society elnöke. "A NASA elhatározása, hogy felelevenítsék nukleáris rakétafejlesztési programjukat egy rendkívül pozitív lépés. Nagyban elősegíti a Naprendszer emberi felderítését és gyarmatosítását" - nyilatkozta a SPACE.com-nak.


A nukleáris rakéták használatával az alacsony Földi pályáról a Holdra vagy a Marsa juttatható rakomány megkétszerezhető, mondta Zubrin. Ez felére csökkenti a kilövési költségeket, míg az atomreaktorok nélkülözhetetlenek a Mars bázisok felszíni energiájához. "O'Keefe döntése bölcs elhatározás, ami dollármilliókat fog megtakarítani és nagymértékben kiterjeszti űrbeli lehetőségeinket."

Természetesen ellenzők a múltban is voltak és a jövőben is lesznek. A leghangosabb kritikák a felettébb hosszú nevű Fegyverek és Nukleáris Energia az Űrben Elleni Globális Hálózat részéről érkeznek. Ez a csoport már a Galileo és Cassini fellövése ellen is erőteljes kampányt folytatott, a Prometheus jókora adag olaj a tűzre.

"Elsősorban a valószínűsíthető toxikus szennyeződésektől tartunk, ami az NSI növekvő plutóniumfeldolgozásából adódik" - mondta Bruce Gagnon, a csoport koordinátora. "A másik, a nukleáris balesetek esélyének növekedése." Gagnon szerint a reaktortechnológiák sokkal inkább a Pentagon űrfegyverkezését fogják szolgálni, mint az űrkutatást.
Kapcsolódó linkek
Laptopok

Már 49 900 Ft-tól!

E-book olvasók

Már 17 043 Ft-tól!

Tablet PC-k

Már 23 140 Ft-tól!

LCD monitorok

Már 19 800 Ft-tól!

részletek » részletek » részletek » részletek »
Megosztás
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 

IT/Tech, Hardver
Tudomány, Mobil, Film, Játék
Hirdetés



Hozzászólások
A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
kkkk  
2003. feb. 05. 16:53 | válasz | #45
eeweee
kkkk  
2003. feb. 05. 16:51 | válasz | #44
rrrr
Imre  
2003. jan. 27. 20:09 | válasz | #43
Imre  
2003. jan. 27. 20:07 | válasz | #42
A vilagon tob helyen is megkisereltek bevezetni. Elszor meg Lenin idejen a Szovjetunioban, es ehinseg lett a vege. Ennek hatasar vezettek be az uj gazdasagpolitikat, a NEP-et. A kovetkezo nagy kiserlet Kinaban volt Mao idejen, es ott sem jart sikerrel. Egy szomorubb vegu kiserlet Kambodzsaban mar milliok halalaval jart, es a vietnami csapatok bevonulasa vetett veget az oruletnek. Vietnamban is voltak kiserletek Del-Vietnam elfoglalasa utan, de a nyolcvanas evek elejen ott is egyre tobben eheztek, amig meg nem kezdtek a gazdasagi nyitast, azaz ujra teret nem engedtek a magangazdasagnak.

Ez butasag. A letbol meg nem kovetkezik semmi. Ott vannak az allatok. Nehany faj millio evek ota valtozatlan formaban el, letezik, es nem valtozik, nem fejlodik semmit. Se biologiailag, se kulturalisan. Meg az "inteligenciabol" sem kovetkezik semmi, hiszen meg ma is talalnak "civilkizalatlan" csoportokat, amelyek "kokorszaki" szinten elnek.
_joco  
2003. jan. 27. 00:00 | válasz | #41
"csupan annyi, hogy ahol volt, ott megbukott" ez tokeletes, de tekintve, hogy sehol sem letezett, ezert nem is tudott szegeny megbukni.
OK, szerinted nem megvalosithato, szerintem meg igen.

Mi a fejlodes mozgatorugoja? A let.
Imre  
2003. jan. 26. 12:59 | válasz | #40
Az elozo rendszerben nem foglalkoztak kello sullyal a gadasagi szuksegszerusegekkel. Ez okozta a rendszer bukasat. A diktaturat a vegtelensegig fent lehetett volna tartani. Erre is Kina a pelda.

De ne csak cafolj! Szerinted mi a fejlodes mozgatoja?

Legy szives tisztessegesen idezni!!! Abbol, hogy a "vilagon mindenhol megbukott a kommunizmus" meg nem kovetkezik, hogy a vilagon mindenhol kommunizmus volt, csupan annyi, hogy ahol volt, ott megbukott!
Tisztaban vagyok vele, hogy mi a kommunizmus, es azt is lattom, hogy az egy megvalosithatatlan idea. Egyszeruen nem szamol az ember viselkedestanaval.
_joco  
2003. jan. 25. 16:39 | válasz | #39
Valoban!
A kerdesedet nem ertem. Hogy tud valami megbukni, ami soha nem is letezett?
Ha netan ugy gondolod, hogy a "a vilagon mindenhol (meg Kinaban is!)" kommunizus volt, akkor igen sulyosan tevedsz! Olvasd el Marx es Engels idevago muveit, es ha megerted, akkor majd megtudhatod, hogy mi a kommunizmus.
Imre  
2003. jan. 25. 12:58 | válasz | #38
Valoban? Akkor miert bukot meg a mas elvekre epito kommunizmus a vilagon mindenhol (meg Kinaban is!)? Miert nyogi az egesz vilag a fogyasztoi tarsadalom mellekhatasait, meg ha nem is el joletben?
Imre  
2003. jan. 25. 12:54 | válasz | #37
Valoban leteznek tervek antianyaghajtomure. Ezek nem fotonraketak lennenek, azaz nem 1:1 aranyban haszanalanak anyagot es antianyagot. Az elkepzelesek szerint az antianyag csak magas homersekletre hevitene az uzemanyagot, ami a szokott modon szolgaltatna a toloerot.
Imre  
2003. jan. 25. 12:48 | válasz | #36
Beszelgetesrol en sem tudok, inkabb nyogeseknek nevezheto hangokrol.
mrzool  
2003. jan. 25. 10:06 | válasz | #35
_joco: miért, kipróbáltad, és nem műxik a fotonhajtómű? Vagy mi alapján mondod, hogy lefutott dolog? Az 1997-es SH Űrtanban még egy lehetséges (távoli) jövőbeli alternatívaként szerepelt.
_joco  
2003. jan. 25. 00:56 | válasz | #34
Nem ertek egyet. Amit mondasz, az egy tulhaladott nezet.
_joco  
2003. jan. 25. 00:56 | válasz | #33
Tevedsz! Ez mar egy reg lefutott dolog. Le vagy maradva.
2003. jan. 24. 16:49 | galéria | válasz | #32
csak hogy tudd: az antianyaghajtómű is lehetsége sőt már vannak tervek is... persze nagy üzemi méretekben nem lehet egyelőre anti-anyagot előállítani DE majd.. és akkor COOL lesz!
Imre  
2003. jan. 24. 12:41 | válasz | #31
Masrol viszont nem is szolhat. Evszazadok ota ez a fejlodes, a fejlesztesek legfobb mozgatorugoja, bar regebben megelhetesnek neveztek.
_joco  
2003. jan. 24. 00:09 | válasz | #30
Amig ezek a dolgok gazdasagi elonyokrol szolnak, addig agyon van vagva az egesz.
_joco  
2003. jan. 24. 00:08 | válasz | #29
Fingod sincs a dolgokrol kisfiam! Nem a NASA van lemaradva 15-20 evvel hanem az urkutatas 50-el!
Antigravitaciohoz pedig egyaltalan nem kell antianyag!
_joco  
2003. jan. 24. 00:06 | válasz | #28
Masok mar csinaltak. Nem antianyaghajtomure gondoltam, az ugyanis halott dolog.
mrzool  
2003. jan. 23. 15:15 | válasz | #27
Utánanéztem. Miért is kéne tanulni a vizsgaidőszakban?:)) Minden hivatalos információ szerint azok a transcriptek, amik a T+73 másodperc utáni beszélgetésről árulkodnak - hamisak. Természetesen el tudom képzelni, hogy magát a robbanást túlélték, itt most elvi dolgokról van szó, nem fogadom el azt, hogy egyesek szenzációhajhász módon semmi veszik a hét elhunytat, és hamisítványokkal villognak.

Néhány érdekes link:

http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/transcript.html
http://www.fas.org/spp/51L.html

A halál oka: http://science.ksc.nasa.gov/shuttle/missions/51-l/docs/kerwin.txt

Fake infók pró és kontra:
http://www.rickadams.org/chall/
Imre  
2003. jan. 23. 12:49 | válasz | #26
Az atomhajtomuvekkel meg az 50-es evekben kezdtek foglalkozni, es a hatvanas evek vegere lenyegeben elkeszultek az elso valoban hasznalhato hajtomuvek. Soha sem probaltak ki a kifejlesztett rendszereket. Azota a hetvenes evekben is kefejlesztettek egy masik rendszert, de azt sem probaltak ki. A kilencvenes evekben az SDI idejen terveztek egy uj rendszert, de az meg a kiserletekig sem jutott el. Egyszeruen nem volt szukseg rajuk. Bar nagy teljesitmenyuek, de a Foldrol nem indulhatnak, igy a hasznalhatosaguk erosen korlatozott. A mostani terveknek is csak akkor van igazi eselyuk a megvalosulasra, ha valami gazdasagi elonyt jelentenek (pl. a geostacionarius muhodak olcso palyaraallitasa alacsony foldkoruli palyarol).
Imre  
2003. jan. 23. 12:36 | válasz | #25
A katasztrofa utan megkerestek es kiemeltek a roncsokat az oceanbol. Tobbek kozott a fedelzeti beszelgeteseket rogzito berendezeseket is megtalaltak, es a szallagokat vegul sikerult tobbe-kevesbe helyreallitani. A meghalgatasuk utan derult ki, hogy az urhajosok kozul tobben is eszmeletuknel voltak, amikor becsapodott a kabin az oceanba. A roncsok vizsgalatabol mar korabban is kiderult, hogy a kabin tulelte a robbanast, es csak a vizbe csapodaskor tort darabokra. A NASA honlapjan minden bizonnyal boven talhatsz idevontakozo dokumentumokat is.
Imre  
2003. jan. 23. 12:28 | válasz | #24
Csernobil az emberi hulyeseg netovabbja miatt robbant fel, akarcsak a japan dusitomu. Minden biztonsagi vizsgalat azt deritette ki eddig, hogy a legnagyobb biztonsagi kockazatot az ember jelenti az atomreaktorok mukodeseben.

Urreaktor a vilagurbol eddig meg egyszer sem jott vissza. Ennek megakadalyozasara kulon biztonsagi rendszer szolgal.
Imre  
2003. jan. 23. 12:13 | válasz | #23
Az europai JET-ben ertek el eloszor pozitiv energiamerleget, azaz hogy tobb energia szabaduljon fel a fuzioban, mint amennyit a letrehozasahoz befektettek. Az ITER es a DEMO az ipari meretu reaktorok es eromuvek fejlesztesehez szukseges berendezesek lesznek, ha lesz ra penz.
fluga  
2003. jan. 23. 09:53 | válasz | #22
és a NASA 15-20 éves lemaradásban van ugye? szerintem jobban vágják a témát, mint Te, hogy mi az előrehaladott meg mi nem. állíts elő egy kis antianyagot, akkor majd lesz antigravitáció. addig azonban menj inkább Anti kocsmájába.
Lasszi  
2003. jan. 23. 08:49 | válasz | #21
A köcsög amiknak nem irakot kellene zaklatniuk, hannem saját maguknál körülnézni.
2003. jan. 23. 02:29 | válasz | #20
A nukleáris hajtóművet célszerű lenne a nemzetközi űrbázison összeállítani. ÉS csak akkor beindítani a hajtóműveit, amikorra már - hagyományos segédrakéták révén - már kellő távolságra eltávolodott a Földtől.
2003. jan. 23. 02:26 | válasz | #19
Akkor csinálj antigravitációs hajtóművet :). Nem inkább antianyag-hajtóműre gondoltál?
_joco  
2003. jan. 23. 00:46 | válasz | #18
LOL! Ez kiraly volt! :)
A masikkal is egyetertek, pusztuljon a mocskos olajmaffia!!!

Egyebkent meg ez az atomhajtomuves dolog ugy kb. 15-20 evet kesett. Most mar egy elaggott szar, nem igazan erdemes vele foglalkozni.
Inkabb egy antigravitacios hajtomuvel kene man hasitani az urt (is) nem ilyen oskori szarsagokkal!
[NST]Cifu   2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 2002. 10. 26. óta regisztrált VIP fórumozó 
2003. jan. 22. 19:04 | galéria | válasz | #17
Már megbocsáss, de ismét feltődik a kérdés: mit tudsz a témáról? :))

1.: Itt űrbéli használatról lenne szó, az atomhajtóművet kémiai rakéták vinnék fel. Vagyis a reaktor "hidegen" meg fel. Ha mondjuk fel is robbana a hordozórakéta, a fűtőanyag mitől szóródna szét - mivel nyilvánvalóan elég komoly tárolórekeszt kapna?

2.: A sugárzástól mindenki beparázik, mert semmi konkrétumot nem tud róla, csak azt, hogy jujj de veszélyes, meg különben is, csernobil... JAJJ...
Az már mellékes, hogy a tengerekbe évente több tízezer tonnányi erősen mérgező olajszármazék kerül, hogy a foszilis tüzelőanyagokból milliárd tonnányi káros anyag jut a légkörbe, és a többi...
Dehát fő a tényszerűség, nemde...

3.: A földön több száz atomreaktor üzemel ma is, és amelynél gond van, ott a túlzott felelőtlenség, vagy a pénztelenség okozza a problémát. Gondolod, hogy egy űrmisszió során a felelőtlenségnek még a gyanúja is felmerülhet?!

4.: A napvitorla valóban elegáns, csak éppen roppant kis mértékű gyorsulás érhető el vele, és ráadásul csak a belső bolygó-övezetben használható reálisan.

Imre: A fúzióval az a baj, hogy egyenlőre semmiféle formában nem sikerült hasznosítható formában létrehozni. Az ITER lesz az első ilyen próbálkozás, várhatóan 2010-ben...
Gabest  
2003. jan. 22. 18:53 | válasz | #16
"Van bennem annyi tisztelet, hogy nem bolygatom a halálukat - a bulvársajtóval és különféle összeesküvés-elmélet honlapokkal ellentétben."

Valszeg rém rosszul fog esni a hozzátartozóiknak, ha majd itt a supergamezen magyarul olvassák a véleményedet.
mrzool  
2003. jan. 22. 17:46 | válasz | #15
"Ez közismert tény. "

Vagy inkább urban legend? Tényleg érdekel... Elvégre mind a gimiben, mind az egyetemen tanultuk a témát, én is olvasgattam utána, de _hivatalos_ helyen még sohasem láttam erre vonatkozó utalást.

Természetesen simán lehet, hogy elkerülte vmi a figyelmem. Ezért kérném, hogy támasszátok már alá vmivel... Van bennem annyi tisztelet, hogy nem bolygatom a halálukat - a bulvársajtóval és különféle összeesküvés-elmélet honlapokkal ellentétben.
abcd  
2003. jan. 22. 17:24 | válasz | #14
Télleg túlélte pár emberke, de(!) nem a robbanásban, hanem a lezuhanás és az azt követő becsapódás miatt haltak meg. Ez közismert tény.
2003. jan. 22. 16:54 | válasz | #13
"Meg a foldon sem tudunk rendesen atomreaktort uzemeltetni, nemhogy az urben... "

Nem kéne általánosítani, az, hogy te nem tudsz atomreaktort üzemeltetni, az nem jelenti azt, hogy más sem. ;) Csernobilt, meg hagyjuk már békén. Pénz nélkül nem csak az orosz atomreaktorok nem működnek.
mrzool  
2003. jan. 22. 15:43 | válasz | #12
"A Challenger esetében is bebizonyosodott, hogy a személyzet több tagja is túlélte magát a robbanást. "

Nah mesélj, világosítsd fel az egyszerű halandókat...
MaDFoX  
2003. jan. 22. 14:57 | válasz | #11
Ps.: A project neve tetszik! Prometheus volt az aki az "egbol lehozta a tuzet a foldre"... =DD

"Es nyugaton felkelt a nap"
MaDFoX  
2003. jan. 22. 14:56 | válasz | #10
A reaktor kevesebb sugarzast termel.. ...Mint pl Csernobil kb nemde? Az elet megtanithatna mar mindenkit arra hogy ami el tud romlani az el is fog (es minden el tud, meg egy tekegolyo is... :D) Egy atomreaktor az urben miert ne, vissza is johet mint a ruszki muhold, de eleghet a levegoben is es akkor mindenki elvezheti "jotekony" hatasat a foldon.. ...Na persze ennek kicsi az eselye, de hat ugye az elet...!
Persze messze alljon tolem az ilyen technologia ellenes hozzaszolas (alapjabanveve szeretem a haladast), csak azert ne legyunk mar tul batrak.. :D
Meg a foldon sem tudunk rendesen atomreaktort uzemeltetni, nemhogy az urben... :DD
Speciel en inkabb a napvitorlas otletet elegansabbnak tartom... ;D
De vegul is mindegy, max valamelyik kovetkezo generacionak 20cm vastag bore lesz harom szeme es negy karja... de kit erdekel ez?! =D
Imre  
2003. jan. 22. 14:00 | válasz | #9
Na ja, a fuzio lenne a legjobb. Az a baj, hogy ma meg ezer tonnas berendezesekre van szukseg a szbalyozott felszabaditasahoz. Egyebkent 2-3 szaz kilometer magassag boven eleg a sugarvedelemre. Akik serulesek nelkul eltek tul a hirosimai atomtamadast, azok kb. egy kilometerre voltak a robbanastol, es egy reaktor lenyegesen kisebb sugarzast termel.
derfel  
2003. jan. 22. 13:58 | válasz | #8
Nem értem miért paráznak azon, hogy még a légkörben felrobbanhat. A Challenger esetében is bebizonyosodott, hogy a személyzet több tagja is túlélte magát a robbanást. Egy ilyen reaktor (és a hozzá tartozó berendezések) messze többet bírnak mint az emberi test. Szerintem már régen ilyen vagy ehhez hasonló meghajtási módszereket kellene alkalmazni, és nem a hagyományos fegyverzetekre (pl.taposóaknákra) költeni a pénzt.
Imre  
2003. jan. 22. 13:55 | válasz | #7
A reaktorokban levo anyag a mukodes megkezdese elott nem kulonosebben radioaktiv. A reaktor inditasara csak a palyaraallas utan kerul sor. A kulonbozo radioaktiv anyagokat tartalmazo generatorokat olyan vedelemmel latjak el, hogy lehetoleg egy esetleges baleset soran se kerulhessen radioaktiv anyag a kornyezetbe. Ennek ellenere egyszer mar tortent ilyen baleset egy orosz muhold inditasa soran. A raketa hibaja miatt nem allt palyara a muhold, hanem Kanadara zuhant. Mivel a tokozas csak a becsapodas soran serult meg, a radioaktiv szennyezes csak viszonylag kis teruletet erintett.
2003. jan. 22. 13:54 | válasz | #6
Valoszinu hagyomanyos kemiai raketakkal viszik fel az urbr es onnan inditjak, de ha jol tudom meg olyan tavolsagbol sem veszelytelen a dolog(majd Imre kijavit, ha megse). Sokkal jobban orulnek szemely szerint ha inkabb a fuzios megoldast szorgalamznak hisz nagysagrenddel tobb energia szabadul fel. Bar sajna ma az atomreaktoros hajtomu ma meg sokkal inkabb kivitelezheto.
Imre  
2003. jan. 22. 13:45 | válasz | #5
Ezen a teren a szovjetek mindig is jobban alltak, mar amig voltak. A kilencvenes evekben az amerikaiak is vasaroltak toluk urreaktort. Elvileg nem kerult le a napirendrol egy atomhajtasu urvontato palyaraallitasa sem, amit ezek szerint most a NASA is felvetett.
2003. jan. 22. 12:15 | válasz | #4
Ha felrobban? Akkor Oszama örül majd, mert ingyen jutott egy nagy Dirty Bomb-hoz.
Bár szerintem legalább akkora az esélye ennek, mintha felrobbanna egy atomreaktor... Szerintem inkább az olajcégek ellen kellene tüntetni, nem egy ilyenen parázni.
Devla  
2003. jan. 22. 12:00 | galéria | válasz | #3
Na es ha felrobban egy hiba folytan, mint a Challenger? Nem kell berobbannia a sugarzo anyagnak, eleg ha par kilometer magasban szetszorja a robbanas, majd visszahull a foldre negyzetkilometereket beteritve.
2003. jan. 22. 10:27 | válasz | #2
Szvsz hülyeség azon parázni, hogy ez majd mennyire fogja a környezetet szennyezni (szerintem semennyire, mivel csak azűrben gyújtják be a cuccost, ott meg alapból akkora a háttérsugárzás, hogy ez a kis roketto már senkit nem fog zavarni). Plussz, ha ezen pánikolnak, miért nem keresik meg inkább azt az több mint 100, hadgyakorlatokban elveszett robbanófejet, vagy miért nem paráznak inkább az atomtengeralattjárók, vagy atomhajtású anyahajók ellen? Ezek szerintem sokkal veszélyesebbek.
citkar  
2003. jan. 22. 09:57 | válasz | #1
hát nemtom:o)
érdekes,de ha nem ők akkor más fogja kikutatni az atomrakettát szeritnem:o))